Eurotour premietne najlepšie slovenské filmy o prírode

Trinásty ročník súťaže a prehliadky filmov o cestovaní, krajine a človeku Eurotour 2017 sa uskutoční v kine Fontána 28. až 30. novembra. Cestovatelia a filmári zavedú návštevníkov podujatia na zaujímavé miesta doma i v zahraničí. Pozrite si program, na všetky predstavenia je vstup voľný:

Utorok 28. 11. 2017

18:00 h Slávnostné otvorenie prehliadky Divoké Slovensko

SR 2015. Réžia: Tomáš Hulík, 53 minút.

Nikde v strednej Európe neexistuje toľko pralesových reliktov a veľkých dravcov ako v slovenských Karpatoch. V týchto vzácnych lesoch môžeme zažiť, ako to kedysi aj inde v Európe vyzeralo. Vydajme sa preto na cestu objavov a nahliadnime do tajov krajiny, o ktorej si myslíme, že ju dobre poznáme.

Film príde osobne uviesť režisér Tomáš Hulík.


Streda 29. 11. 2017

09:00 a 15.00 h Premietanie pre stredné školy Vábenie výšok

SR 2017. Réžia, scenár a kamera: Pavol Barabáš, 105 minút.
V novom dokumente slovenského režiséra sa zoznámime s históriou slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom najstaršej generácie. Mapuje sa vývoj tohto dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

17:00 h Súťažné filmy MOMENT 2017

19:00 h Európa – môj domov I. Nesmrteľný les

SR 2017. Réžia: Erik Baláž, 52 minút.

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina výrazne zmenila. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les a jeho vládcami sú stáročné limby a ich večný sprievodca medveď.

20:00 h Európa – môj domov II. Živá rieka

SR 2017. Réžia: Erik Baláž, 52 minút.

Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostala nespútaná a pripomína nám, ako vyzerajú živé rieky. Z množstva prameňov, ktoré sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, zostala tak jednou z posledných divokých riek strednej Európy


Štvrtok 30. 11. 2017

09:00 h Premietanie pre základné školy Earth: Deň na zázračnej planéte

Veľká Británia 2017. Réžia: Richard Dale, Lixin Fan, 95 minút, český dabing.

Počas jedného dňa budeme spolu so slnkom putovať od najvyšších hôr k najvzdialenejším ostrovom, z hĺbok exotickej džungle až do labyrintov veľkomiest. Všetky stvorenia a nakoniec aj človek, sa vo finále zlievajú do jedinej ódy na život, ktorá nás rozosmeje a zároveň aj dojme.

16:00 h Cestujeme za polárny kruh s Lucom Jacquetom Nebo a ľad

Francúzsko 2015. Réžia: Luc Jacquet, 89 minút, české titulky.

Oscarový režisér Luc Jacquet vo svojom novom dokumente popisuje dobrodružné cesty francúzskeho polárnika a vedca Clauda Loriusa za polárny kruh, ktoré viedli až k objaveniu a popísaniu javu, dnes známeho ako „globálne otepľovanie“.

17:30 h Cestujeme do Antarktídy s Lucom Jacquetom Putovanie tučniakov: Volanie oceánu

Francúzsko 2017. Réžia: Luc Jacquet, 82 minút, český dabing.

Pokračovanie oscarového filmu Putovanie tučniakov (2005) s využitím najmodernejšej technológie. Príbeh malého tučniaka, chystajúceho sa na svoju prvú cestu k moru nás privádza do ľadového kráľovstva Antarktídy. Tak, ako každý tučniak i náš hrdina počúva tajomné volanie, ktoré ho láka na ďalekú púť do neznáma.

19:00 h Slávnostný záver prehliadky, vyhodnotenie súťaže MOMENT o Cenu primátora mesta a Cenu divákov, premietanie ukážok z víťazných filmov

Odysea (L´odyssée)

Fancúzsko 2016. Réžia: Jérôme Salle, české titulky, 122 minút.

Dobrodružná a výpravná biografia rodiny Cousteau, ktorá pred našimi očami otvorila tichý svet pod morskou hladinou. Rok 1946 a kapitán Jacques Cousteau si vďaka vynálezu akvalungu môže dovoliť vysnívanú vilu pri Stredozemnom mori. Idylické rodinné spolužitie však naruší jeho túžba po nesmiernom priestore pod vodnou hladinou.

Zdroj: eurotourpiestany.sk Foto/Credit: Michal Janek