Elektrárňa predstaví na Dobrom trhu piešťanského včelára aj Vedecký brloh

Elektrárňa Piešťany sa premiérovo zúčastní populárneho podujatia Dobrý trh, ktorý sa uskutoční na Jakubovom námestí v Bratislave 22. apríla. Trh, ktorý navštevuje vyše desaťtisíc ľudí, je príležitosťou predstaviť skvelý program Elektrárne Piešťany (EP) širokému publiku v hlavnom meste.

Elektrárňa pre návštevníkov Dobrého trhu pripravila zaujímavý program najmä pre deti. Uvedú napríklad úspešný Vedecký brloh, zábavné stretnutie s fyzikou určené deťom v školskom veku.

“Deti si prakticky overia platnosť fyzikálnych zákonov a nahliadnu do sveta chémie a rôznych vynálezov.”, vysvetľuje programová riaditeľka EP Blanka Berkyová. Malí aj veľkí návštevníci Dobrého trhu sa dozvedia viac o fyzike, hydrodynamike, magnetizme a mechanike. Prednášajúcim bude Matúš Mihálik z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied Košice.

Podľa úspechu Vedeckého brlohu v Piešťanoch očakávajú podľa riaditeľky EP na Dobrom trhu desiatky malých zvedavcov. Bude dobré si obsadiť miesto.

Do Bratislavy prenesie Elektráreň zo svojej záhrady aj včelín. Skúsený včelár z Piešťan Tibor Valovič návštevníkom trhu vysvetlí, prečo sú pre nás včely dôležité. Deti sa môžu naučiť, koľko druhov medu sa dá vyrobiť a aké produkty sa z neho dajú získať.

Pre deti bude určené aj činoherné poučné bábkové predstavenie s pesničkami z dielne Divadla na hojdačke. Vesmírna loď havaruje priamo na skládku odpadu medzi stromy, kde kedysi býval les. Zvieratká pomôžu vesmírnym kamošom opraviť loď, aby sa mohli vrátiť domov, a oni im na oplátku pomôžu vyčistiť ich les.

Téma predstavenia súvisí s dlhodobým cieľom Dobrého trhu o minimalizovanie vriec s odpadom, ktorý na trhu vzniká a osvetu v problematike triedenia, kompostovania a znižovania množstva odpadu. Na trhu napríklad striktne obmedzili použitie plastových tácok, príborov, pohárov či tašiek. “Naši gastropredajci budú musieť používať len rozložiteľný riad a poháre. Je to ambiciózny cieľ, ale veríme, že sa nám to aj s podporou návštevníkov podarí,” vysvetľuje Barbara Zavarská z Dobrého trhu.

Na Dobrom trhu na Jakubáku sa okrem vyše 150 stánkov s kvalitným tovarom priamo od výrobcu chystajú aj enviromentálne workshopy, diskusie, ale aj kurz šitia. Návštevníci sa budú môcť naučiť napríklad aj to, ako neplytvať potravinami. Nebude chýbať ani bohatý program pre deti – detské divadielka či detský trh. Na prezentáciu Elektrárne sa špeciálne tešia aj organizátori Dobrého trhu: “Je to prvýkrát, keď máme vďaka ZSE mimobratislavského partnera,” uviedla Zavarská.

Text a foto: Tlačová správa organizátorov Dobrého trhu