Elektrárňa je nominovaná na Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru

Mies van der Rohe Award udeľuje odborná porota každé dva roky a je určená pre najlepšiu stavbu, ktorú vytvorili európski architekti. Prvýkrát v histórii je na ňu nominovaná stavba z Piešťan.

V uplynulých rokoch ju získali také architektonické skvosty ako Neues Museum v Berlíne, Nórska národná opera alebo letisko Stansted. Finančnú odmena vo výške 60-tisíc eur môžu tento raz dostať aj slovenskí architekti, ktorí sa podieľali na projekte Elektrárne Piešťany.

Cenu udeľuje Európska komisia a Nadácia Mies van der Rohe. Medzi odborníkmi je považovaná za najprestížnejšie ocenenie pre európskeho architekta súčasnosti. Už len nominácia je obrovským úspechom. Projekty, ktoré sa dostanú do užšieho výberu budú totiž prezentované po celej Európe.

Spolu s Elektrárňou Piešťany sa za Slovensko o cenu uchádzajú aj košické výmenníkové stanice a Kulturpark aj rekonštruovaný panelák v Rimavskej Sobote. Meno víťaza oznámia 15. januára.

Elektrárňa Piešťany už bodovala v niekoľkých domácich aj medzinárodných súťažiach. Naposledy zvíťazila na medzinárodnej Building Efficiency Awards 2014 v kategórii najlepšia rekonštrukcia. Predtým dostala cenu Fénix, ktorú za obnovu národných kultúrnych pamiatok udeľuje Ministerstva kultúry SR.

Autormi úspešného projektu sú Michal Ganobjak, Vladimír Hain, Martin Paško a Zuzana Zacharová. Investorom Západoslovenská energetika, a.s. a jej Nadácia EON.

Text a foto: Martin Palkovič