Domáce tiesňové volanie zachraňuje životy

Trnavský samosprávny kraj začal pred rokom ponúkať službu domáceho tiesňového volania. Bezplatne ju môžu využívať osamelo žijúci ľudia, ktorým umožňuje privolať si pomoc v krízových situáciách. Doteraz zaznamenali 850 volaní, 20-krát zasahovala sanitka.

Vode odolné SOS tlačidlo je možné nosiť ako náramok alebo náhrdelník. Po jeho stlačení sa užívateľ dovolá na dispečing. Vyškolený personál hovor vyhodnotí a určí ďalší postup, ktorým môže byť aj privolanie záchrannej zdravotnej služby. Spojenie je zabezpečené prostredníctvom pevnej základne s mikrofónom a reproduktorom, ktorá je umiestnená v domácnosti.

„Počas prvého roka sme službu domáceho tiesňového volania zabezpečili pre skoro 160 ľudí z 34 obcí a miest v Trnavskom kraji. Zaznamenali sme viac ako 850 volaní, pričom až 20-krát bola privolaná záchranná zdravotná služba. Som rád, že sme takto dokázali pomôcť našim obyvateľom a niektorým z nich sme zrejme aj zachránili život,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Aktuálne župa eviduje 40 ďalších záujemcov, ktorí by mali začať službu domáceho tiesňového volania využívať do konca tohto roka. Ide predovšetkým o seniorov, zdravotne znevýhodnených ľudí alebo čakateľov na umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb.

„Hlavným zmyslom tejto služby je umožniť našim osamelo žijúcim obyvateľom ostať v ich prirodzenom prostredí čo najdlhšie. Možnosť privolať si pomoc v prípade núdze je benefitom pre samotných používateľov, ako aj ich blízkych. Všetky finančné náklady spojené so službou hradí Trnavský samosprávny kraj,“ doplnila koordinátorka projektu Lucia Vadovičová.

Partnerom župy pri zabezpečovaní služby domáceho tiesňového volania je Asociácia samaritánov Slovenskej republiky.

Záujemcovia o túto službu môžu kontaktovať Trnavský samosprávny kraj na tel. čísle 0911 265 909 alebo e-mailom vadovicova.lucia@kira.sk.

Zdroj: Tlačová správa TTSK