Dom umenia pozýva na špeciálnu projekciu filmu Peter Dvorský

Dom umenia Piešťany premieta v pondelok 11. júla o 19.30 h dokumentárny film o najslávnejšom slovenskom tenorovi, maestrovi Petrovi Dvorskom s rovnomenným názvom Peter Dvorský. Projekcia sa uskutoční za osobnej prítomnosti Petra Dvorského, režisérky Ivety Malachovskej a scenáristu Mariána Turnera.

„Myslím, že môžem pokojne odísť, nový Pavarotti nastupuje na scénu,“ povedal Luciano Pavarotti, v milánskej La Scale v roku 1976. Toto je jedna z najslávnejších viet talianskeho velikána na adresu mladého speváka Petra Dvorského. Práve pozoruhodná farba hlasu, neuveriteľná húževnatosť a odvaha snívať otvorila dvere Petrovi Dvorskému do operného sveta.

„Jedným z impulzov prečo som chcela nakrútiť film o Petrovi Dvorskom je skutočnosť, že som si uvedomila, že moja generácia zabúda na svoje osobnosti, za to mladšia nám ponúka dokumenty skoro o každom, o kom písali chvíľu v novinách,“ prezrádza Iveta Malachovská, autorka námetu, režisérka a producentka v jednej osobe. Ako reagoval samotný maestro na tvorivý nápad z dielne pani Malachovskej? „Bol som trochu prekvapený, že som nevedel, ako mám reagovať. Po čase som sa začal tešiť a priznávam, že som aj nespával“, dodáva Peter Dvorský.

Scenár k filmu pripravil Marián Turner, supervíziu mal na starosti Boris Bočev, za kamerou stál Štefan Rybár, strih Tono Fabián a zvukový majster Miloš Hanzely. Veľký podiel na kvalite spomínaného filmu má aj postprodukčný tím, ktorý kvalitne spracoval archívne materiály RTVS. Nakrúcanie mal na starosti mladý tím, ktorý nezažil maestra Petra Dvorského na doskách, ktoré znamenajú svet. O to väčší bol ich prínos, pretože dokázali tak veľkú osobnosť priblížiť mladším divákom. Prvé prípravy k nakrúcaniu začali v októbri 2020. Prvá klapka padla v apríli 2021.

Lokácie filmu vyberala režisérka veľmi dôkladne. „Začali sme točiť v Slovenskom národnom divadle, práve kde Peter Dvorský v apríli v roku 1974 prvýkrát vystupoval v opere Faust a Margaréta. Neskôr sme sa presunuli do Viedne, ktorá mu otvorila svoju náruč už v roku 1976,“ pokračuje Iveta Malachovská. Natáčalo sa v Bratislave a Piešťanoch. Film mapuje prvé kroky Petra Dvorského k hudbe, opere a na divadelných doskách. Tvorcovia filmu nezabudli ani na slovenské kolegyne a kolegov, ktorí vystupovali po jeho boku na domovskej scéne. Vo filme sa objavia aj ženy jeho života. Manželka Marta a dcéry Kristína a Marta. „Popri úspechoch, ktoré žal Peter Dvorský po celom svete, bol na konci dňa obyčajný tato a manžel. Som veľmi rada, že sa mi podarilo prehovoriť aj obe dcéry, aby vo filme účinkovali,“ pokračuje Iveta Malachovská.

Peter Dvorský je osobnosť, ktorá si zaslúži našu pozornosť nielen pre jeho hlas a úspech vo svete, ale predovšetkým pre jeho veľkorysosť a ľudskosť. „Som veľmi vďačná, že Peter Dvorský nám prezradil toľko o svojom živote, koľko je vo filme. Moja vďaka patrí aj RTVS za archív, ktorý nám poskytol vzácne materiály z jeho vystúpení a televízia sa koprodukčne podieľala na vzniku filmu“ dodáva na záver Iveta Malachovská.

Zdroj: Tlačová správa – Dom umenia Piešťany