Deň architektúry upriami pozornosť na umenie vo verejnom priestore

Piešťany budú aj tento rok jedným z českých a slovenských miest, v ktorých sa uskutoční Deň architektúry. Tentoraz bude zameraný na umenie vo verejnom priestore. Cyklovýlet začína v sobotu 5. októbra o 14.00 h. Účastníci sa stretnú na tradičnom mieste – pred sochou Barlolamača. V nedeľu 6. októbra od 10.30 sa v kultúrno-komunitnom centre Arta uskutoční v rámci Dňa architektúry workshop pre deti.

Napriek tomu, že množstvo hodnotných umeleckých diel je umiestnených vo verejnom priestore, ľudia často okolo nich prechádzajú bez povšimnutia. Organizátori piešťanského Dňa architektúry pomôžu účastníkom cyklovýletu tieto sochy, plastiky a inštalácie odhaliť.

„Budeme hovoriť o ich autoroch aj dobe, v ktorej vznikli. Umenie bolo povinnou súčasťou architektonických a urbanistických projektov, takže množstvo diel vzniklo kvôli naplneniu kvót. To však neznamená, že sú menej kvalitné,“ hovorí spoluorganizátorka podujatia Eva Rohoňová.

Účastníci komentovanej prehliadky si pozrú málo známe diela umiestnené na Kúpeľnom ostrove. „Liečebné domy a hotely často tvoria zložité komplexy, ktorých architektonické riešenie poskytuje veľa priestoru na umiestnenie umeleckých diel. Zároveň k nim priliehajú aj rozsiahle zelené plochy, ktoré sú taktiež ozvláštnené umením,“ dopĺňa E. Rohoňová.

Zdanlivým opakom sú administratívne a priemyselné budovy, pri ktorých však taktiež nachádzame hodnotné diela. Príkladom sú budovy Slovenského vodohospodárskeho podniku alebo bývalých mlynov.

K téme umenie vo verejnom priestore pripravili s finančnou podporou Mesta Piešťany architektky Eva Rohoňová a Lívia Gažová pracovný list ilustrovaný piešťanskou výtvarníčkou Alicou Kucharovič. V kreslenej mapu budú účastníci podujatia hľadať sochy a taktiež sa z pracovného listu dozvedia, ako môžu výtvarné diela dopĺňať architektúru.

Na sobotný cyklovýlet nadviaže nedeľný workshop pre deti, ktoré si na ňom môžu vytvoriť vlastnú sochu pod vedením lektorky galerijnej edukácie Lindy Blahovej.

„Najskôr máme priestor, jeho rôzne možnosti a obmedzenia. Na základe dôkladnej úvahy do tohto priestoru potom navrhneme a vytvoríme sochu. Ale najskôr môže byť aj socha. Potom jej teda spolu nájdeme priestor,“ dodáva Eva Rohoňová.

Workshop bude príležitosťou zažiť atmosféru vznikajúceho kultúrno-komunitného centra Arta, ktorého priestory boli kedysi továrňou na sladkosti a neskôr strednou školou. Ani v nich nechýba kus často prehliadaného umenia.

Text: Tlačová správa Deň architektúry