Čo sa bude v Piešťanoch diať v roku 2020? Prinášame zoznam najväčších podujatí

Rezort Piešťany pripravil prehľad kultúrnych podujatí, na ktoré sa v roku 2020 môžu tešiť obyvatelia a návštevníci kúpeľného mesta.

8. – 10. mája Festival letectva 2020

Nový letecký sviatok na Letisku v Piešťanoch vznikol len minulý rok ako pocta generálovi Milanovi R. Štefánikovi. V piešťanských oblakoch aj na zemi sa odohrával bohatý program aj sprievodné atrakcie pre veľkých i malých. Medzi veľké ťaháky podujatia patrila možnosť absolvovať vyhliadkový let na vrtuľníku a jednou z divácky najatraktívnejších ukážok bol let predvádzacieho, tzv. display pilota, na Gripene. Pripravovaný ročník bude jedinečný. Okrem pestrého programu počas dňa organizátori chystajú aj unikátnu nočnú laserovú pyrotechnickú air šou, ktorá na Slovensku ešte nebola. Vďaka spojeniu letectva, zábavy či adrenalínových súťaží sa v máji 2020 máme naozaj na čo tešiť.

22. – 24. mája Tradičné umelecké remeslá

Už dvanásty raz rozložia na Kúpeľnom ostrove stánky ľudoví remeselníci na svojom medzinárodnom stretnutí. Každoročne tu môžete vidieť okolo päťdesiat druhov remesiel z rôznych kútov sveta a na tvorivých dielňach sa na chvíľu môže stať remeselníkom každý. Výrobky čipkárok, drotárov, rezbárov, keramikárov, košikárov, šperkárov či kováčov si môžete aj zakúpiť.

29. – 30. mája Cityfest 2020

Na Námestí slobody v Piešťanoch sa uskutoční ďalší, už 7. ročník obľúbeného mestského hudobného festivalu. Jeho hlavným lákadlom budú Kollárovci. Aj z programu predchádzajúcich ročníkov je jasné, že obyvatelia a návštevníci Piešťan sa môžu tešiť na skvelú hudobnú nálož, a to vo festivalovom areáli priamo v centre mesta. Minulý rok sa tu predstavil piešťanský rodák, slovenský raper Ego či známa piešťanská kapela Slniečko, alebo skupina Polemic, rok predtým vystupovali na Cityfeste Richard Muller a Chinaski.

5. – 7. júna Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny

Slávnostný sprievod a vystúpenia v Hudobnom pavilóne budú už 29. krát neodmysliteľnou súčasťou jedného z najvýznamnejších podujatí v Piešťanoch. A keď primátor mesta udrie na gong, všetci vedia, že v Piešťanoch sa začalo leto. Program býva naozaj skvelý – dračie lode na Váhu, historický šerm, tanečné vystúpenia, minulý rok tancovala Lúčnica a spieval Dalibor Janda aj spevácke trio La Gioia. Deti sa vybláznia pri programe, ktorý je určený len im a dospelí môžu nahliadnuť do tajomstiev prípravy slávneho piešťanského bahna v bahennej kuchyni.

11. – 14. júna Piešťanské Zlaté stuhy

Toto medzinárodné stretnutie historických vozidiel možno poznáte pod názvom Concours d´Elegance. História názvu aj súťaže siaha do roku 1932, keď sa po Piešťanoch preháňali na nablýskaných automobiloch slávni návštevníci kúpeľov. Oživená tradícia vstúpi na budúci rok do 28. ročníka, ktorý bude opäť prehliadkou starodávnej elegancie. Ak ste milovníci veteránov alebo skrátka len chcete zažiť pár pekných dní s rodinou, Zlaté stuhy si určite nenechajte ujsť.

5. júna – 9. júla Music festival Piešťany

Druhý najstarší hudobný festival na Slovensku sa bude konať už 65. krát. Piešťanský hudobný festival vznikol v roku 1956 a od svojho založenia až dodnes nebol nikdy prerušený. Aj keď ešte nevieme, aký program nám organizátori pripravia, isté je, že návštevníci festivalu si môžu každý rok užiť nezabudnuteľné koncerty. V minulom ročníku sa v Dome umenia predstavila Lúčnica s galaprogramom venovaným tvorbe Štefana Nosáľa, diváci videli swingové, operné aj symfonické predstavenia. Popri hudobných podujatiach sa v meste konajú aj rôzne zaujímavé sprievodné akcie.

1. augusta Street Art Festival

Piaty ročník festivalu pouličného umenia prinesie opäť na viacerých miestach v meste pestrú zmes vystúpení, či už v rámci oficiálneho programu alebo takzvanej voľnej zóny, kde sa môže na chvíľu stať umelcom každý, kto si na to trúfne. Tento jednodňový festival vznikol z neformálneho stretnutia pouličných umelcov v našom meste, ktoré má jedinečnú kozmopolitnú atmosféru a nezameniteľný genius loci. Hlavnou myšlienkou festivalu je ponúknuť priestor na vystúpenie všetkým, pričom vítané je najmä pôvodné, originálne umenie. Takže pokiaľ ste herci, mímovia, žongléri, živé sochy, graffiti umelci alebo by ste chceli predviesť iný zaujímavý druh umenia, určite si v kalendári rezervujte termín na piešťanský Street Art Festival.

7. – 8. augusta Festival Grape

Hoci visel osud festivalu na vlásku, napokon sa podarilo dohodnúť, že sa bude konať v klasickom termíne na dobre známej pôde. Na piešťanskom letisku sa však uskutoční naposledy, pretože záujem o letné chartrové lietanie z Piešťan rastie. Miesto ďalšieho konania festivalu zatiaľ nie je známe, nepoznáme ešte ani mená účinkujúcich na pripravovanom ročníku. Grape má kapacitu 20- tisíc ľudí a dokáže zaplniť všetky ubytovacie kapacity v meste. Keďže ročník 2020 bude rozlúčkovým a posledným na letisku, usporiadatelia naznačili, že téma sa už asi dá tušiť.

27. – 29. augusta Lodenica

Tento festival skrátka patrí k Piešťanom, veď sa chystá už jeho 22. ročník a návštevnosť je stále vysoká. Vznikol ako festival country, folku a trampskej hudby, v posledných rokoch sa síce trochu žánrovo posúva smerom k rocku, ale jedinečný duch Lodenice ostáva. Na ročníku 2020 je zatiaľ ohlásené vystúpenie Olympicu a Petra Lipu, o ďalších účinkujúcich sa budeme dozvedať postupne. Minulý rok sa na festivale na troch pódiách predstavilo viac ako šesťdesiat interpretov, medzi nimi Spirituál Kvintet, Ivan Mládek, Věra Martinová, Gladiator, Čechomor, František Nedvěd či Allan Mikušek, nechýbalo domáce Slniečko. Uvidíme, čím všetkým nás organizátori potešia na budúci rok.

10. – 15. septembra Cinematik

Pätnásty medzinárodný filmový festival opäť prinesie do Piešťan v niekoľkých sekciách bohatý hlavný program aj sprievodné podujatia, a to na niekoľkých miestach v meste. Minulý rok mohli diváci na festivale vidieť takmer sto dlhometrážnych aj krátkometrážnych filmov v desiatich sekciách. Súčasťou festivalu je aj záverečné udeľovanie ocenení. Hlavné projekcie festivalu sa konajú v Dome umenia. Jedným z cieľov podujatia je podpora slovenskej kinematografie a prevažná časť festivalu je venovaná európskemu kinu. Kúpeľné mesto Piešťany teda opäť ponúkne svojim obyvateľom a návštevníkom skvelú filmovú dovolenku.

18.-19. septembra Paráda

Prvý bezbariérový festival je pokračovaním tradície Parády, ktorá sa začala v roku 2010 na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Cieľom bolo prilákať do tohto areálu deti s rodičmi, aby sa spoločne počas zábavného športového dňa oboznámili s paralympijskými športmi. Súčasťou podujatia sú popri športovej časti aj vystúpenia spevákov a tanečníkov, diskusie aj rôzne tvorivé aktivity. V roku 2018 sa bezbariérový festival presťahoval do Piešťan, kde ho Slovenský paralympijský výbor organizuje v spolupráci s Kúpeľmi Piešťany. Príďte sa zabaviť na toto parádne podujatie na bezbariérovom Kúpeľnom ostrove.

23. – 27. septembra Victoria Regia

Piešťany sa už 27. raz zmenia na mesto kvetov. Národná súťaž vo viazaní a aranžovaní kvetov dostala názov podľa lekna, ktoré rastie v jazierkach na Kúpeľnom ostrove. Súťaž tradične vrcholí Kvetinovým korzom s alegorickými vozmi v centre mesta. Kytice, ktoré sú výsledkom súťaže v aranžovaní kvetov, môžu návštevníci Piešťan obdivovať vo verejných kultúrnych a obchodných priestoroch. Súťaž organizuje Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch a každý rok sa podujatie nesie v inej téme.

26. septembra Park Foto Piešťany

Jubilejný pätnásty krát sa bude pod piešťanským nebom konať jedine ná plenérová výstava fotografií, ktorá je najväčšou parkovou foto výstavou na Slovensku. Súťažnú výstavu fotografií organizuje Piešťanský fotoklub a spolu s kvetinovou súťažou je každoročne akýmsi neoficiálnym ukončením letnej sezóny. V roku 2018 bola výstava zapísaná do Slovenskej knihy rekordov za „Najviac vystavených fotografií pod holým nebom na Slovensku“. Vystavujúci fotografi svoje diela inštalujú sami na pripravenú sieť, pričom kreativite sa medze nekladú. Fotografie si následne pozrú tisícky návštevníkov, ktorí svojím hlasovaním rozhodnú o troch najlepších fotografiách. Odborná porota hodnotí tri najlepšie kolekcie fotografií, osobitne sa oceňuje detská kategória a najlepšia fotografia kvetín z výstavy Victoria Regia.

október – november Piešťanské rendezvous

Tento festival českého a slovenského umenia prináša do Piešťan každú jeseň činoherné predstavenia, koncerty či výstavy pre všetky vekové kategórie návštevníkov. Počas festivalu sa v Dome umenia prezentujú profesionálne aj amatérske scény. Keďže zámerom festivalovej dramaturgie je ukázať divákom vždy niečo nové a pútavé, určite nám aj ďalší ročník prinesie nezabudnuteľné predstavenia. Minulý rok si mohli diváci vychutnať napríklad herecké umenie Bolka Polívku a Milana Lasicu či netradičný multimediálny projekt venovaný Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Už teraz sa môžeme tešiť na to, čo nám prinesie 22. ročník festivalu.

13. – 15. októbra Astrofilm

Tento medzinárodný filmový festival by nemal zmeškať žiadny milovník astronómie a záhad vesmíru! Už po štrnásty krát sa v Piešťanoch uskutoční nielen prehliadka filmov s touto tematikou, ale aj výstavy, multimediálne prezentácie, diskusie, zábavné pokusy aj pozorovania oblohy cez hvezdársky ďalekohľad. Podujatie organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo spolu s Mestom Piešťany a mestským kultúrnym strediskom. Festival je nielen prehliadkou oblohy a úspechov astronómov, ale aj umelcov, ktorým učaroval vesmír.

10. – 12. novembra Eurotour

Ďalší zo skvelých filmových festivalov v Piešťanoch! Medzinárodná prehliadka dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku sa od roku 2005 každoročne koná v Kultúrno – spoločenskom centre Fontána. Prehliadka je zameraná na rozvoj a podporu cestovného ruchu s dôrazom na propagáciu Slovenska. Keď milujete volanie diaľok, ale aj objavovanie nových miest na Slovensku, toto je podujatie ako stvorené pre vás. Prehliadka má aj súťažnú časť a priestor dostali aj amatérske krátke rodinné filmy z dovoleniek a ciest.

Zdroj: Rezort Piešťany