Cinematik privíta množstvo domácich aj zahraničných hostí

Jedenásty ročník piešťanského festivalu prinesie okrem skvelých filmov aj možnosť stretnúť sa s niektorými z ich tvorcov.

Svoje filmy príde uviesť viacero mladých nemeckých tvorcov, ktorým je venovaná sekcia Nemecko pod lupou: Rozlúčka so včerajškom. Patrí medzi nich i Dietrich Brüggemann, ocenený berlínskym Strieborným medveďom za svoj predchádzajúci film Krížová cesta. Do Piešťan prinesie svoj ostatný film Heil o osudovom strete renomovaného spisovateľa s neonacistami.

S návštevníkmi Cinematiku sa po projekciách budú rozprávať taktiež Lisei Caspers, režisérka pútavého dokumentu o aktuálnej téme utečencov Stroskotaní; režisérke duo Laurentia Genske a Robin Humboldt zas predstavia svoj film Am Kölnberg.

Srbský režisér Pavle Vučković uvedie svoj debut Panama. Film o zášnivom vzťahu medzi mladým mužom a tajomnou ženou mal premiéru na Festivale v Cannes. V Berlinale sa so svojou prvotinou zas predstavila Eliza Petkova. Jej film Smútok je o dievčati, ktoré sa odmieta podriadiť zastaraným tradícia a ktoré chce žiť svoj vlastný život.

Originálny estónsky kriminálny film z malomesta Matka uvedie scenáristka Leana Jalukse. Kanadská režisérka Christy Garland predstaví svoj film o fínskych roztlieskavačkach, ktorým to až tak nejde, no aj tak sa nevzdávajú, s názvom Hlavu hore.

Do Piešťan prídu taktiež viacerí slovenskí tvorcovia. Premiéry nového slovensko-českého filmu Pirko sa zúčastnia režiséri Lucia a Petr Klein Svobodovci. Slovenskú premiéru česko-slovenského animovaného filmu Smrteľné historky poctí svojou prítomnosťou režisér Jan Bubeníček.

Návštevníci budú môcť diskutovať aj s režisérmi, ktorí sa uchádzajú o Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc. Marek Mackovič si osobne uvedie svoj celovečerný debut Okhwan na ceste za slobodou a mladú slovenskú kinematografiu bude zastupovať aj Erik Praus s filmom Zem, ktorá hľadá svoje nebo. Svoj najnovší film Sloboda pod nákladom predstaví renomovaný dokumentarista Pavol Barabáš aParu nad riekou uvedie spolurežisér Robert Kirchhoff.

Zdroj: cinematik.sk