Cinematik prináša výber filmov ocenených v Cannes, Sundance, Berlíne, San Sebastián či Benátkach

V pestrom programe Medzinárodného filmového festivalu Cinematik majú diváci často exkluzívnu príležitosť vidieť ako prví na Slovensku novinky špičkových európskych aj svetových filmárov. Mnohé z nich už prichádzajú ovenčené niektorou z cien z prestížnych festivalov Sundance, San Sebastián, Benátky, Cannes či Berlinale. Inak to nebude ani počas 17. ročníka Cinematiku, ktorý sa v Piešťanoch začne už 13. septembra 2022. Novinky z dielne oceňovaných režisérov ako Gaspar Noé, Park Chan-wook, Roger Michell alebo Felix van Groeningen sa budú sústrediť napríklad aj v sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa.

Sekcia Cesty slávy je už stabilnou súčasťou Cinematiku. Návštevníci sa v nej môžu tešiť na pestrý výber oceňovaných festivalových filmov, ktorých cesty za slávou sa začali práve v uplynulom roku. Jej zostavovateľom je člen programového tímu Peter Konečný.

Jedným z najzvučnejších titulov je v tejto sekcii nepochybne Vortex (Vortex, 2021) ikonického argentínskeho filmára Gaspara Noého. Psychologická dráma s Dariom Argentom a Françoise Lebrun je príbehom manželov, ktorí sa snažia vysporiadať so strasťami staroby. Noé tentoraz upustil od svojho charakteristického hypnotického vizuálu. S obrazom sa však pohral rozdelením na dve polovice, ktoré umožňujú sledovať dej súčasne z pohľadu oboch hrdinov. Tento prvok Noé využil už v roku 2019 vo filme Lux Æterna. Vortex mal premiéru na festivale v Cannes. Na Slovensku bude mať premiéru práve na Cinematiku.

Fanúšikovia filmovej hrôzy by mali spozornieť pri filme Men (Men, 2022). Nezávislý horor Alexa Garlanda pracuje s prvkami ľudových povestí. Jeho hlavnou hrdinkou je mladá vdova (Jessie Buckley), ktorá sa po manželovej samovražde pokúša nájsť rovnováhu na malebnom, no odľahlom panstve. Niekto alebo niečo ju však neustále sleduje. Aj tento film bol predstavený v premiére práve na festivale v Cannes.

Aj film ukrajinskej režisérky a scenáristky Maryny Horbač Klondike (Klondike, 2022) má za sebou úspešnú festivalovú púť: Blysol sa v programe Berlinale, kde získal Cenu ekumenickej poroty, ale aj na Sundance, odkiaľ si jeho tvorkyňa odniesla Cenu za réžiu. Príbeh nás prenesie na ukrajinsko-ruské hranice do roku 2014, kedy došlo k zostreleniu lietadla s takmer 300 pasažiermi na palube. Dramatické udalosti sledujeme optikou manželov, ktorí sa uprostred ozbrojeného konfliktu snažia zachovať pokoj, ale najmä ochrániť svoj domov a nenarodené dieťa.

Kórejský režisér Park Chan-wook sa preslávil ešte v roku 2003 filmom Old Boy, víťazom Veľkej ceny poroty v Cannes. Na rovnakom festivale tento rok získal Cenu za réžiu s aktuálnou novinkou Podozrivá (Heojil kyolshim, 2022), mysterióznou krimi drámou, v ktorej sa detektív nebezpečne zblíži so ženou podozrivou z vraždy manžela.

Cenu Poroty v Cannes tento rok získali Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch za film Osem hôr (Le otto montagne, 2022) podľa rovnomenného bestselleru Paola Cognettiho. Je to film o priateľstve, majestátnych horách a o tom, na čom v živote naozaj záleží. Podmanivý príbeh tom, ako sa z detí stanú muži, ktorí sa snažia prekonať stopy svojich otcov, ale ktorí sa napriek náročným životným okamihom, nakoniec vždy vrátia domov.

Zástupcom severskej kinematografie bude v sekcii Cesty slávy film Krásne bytosti (Berdreymi, 2022). Islandský režisér Guðmundur Arnar Guðmundsson v ňom zachytil príbeh dospievajúceho outsidera Balliho, ktorý nachádza chýbajúcu oporu v partii rovnakých vydedencov. Film zaujal svojou surovou poetikou aj na Berlinale, kde získal okrem uznania kritikov aj cenu Label Europa Cinemas. Zaujímavosťou je, že sa na filme z prevažne škandinávskej koprodukcie spolupodieľali aj českí producenti.

Návštevníci Cinematiku sa môžu tešiť aj na víťaza Veľkej ceny poroty v kategórii World Cinema zo Sundance festivalu: Je ním debut bolívijského režiséra Alejandra Loayzu Grisiho Utama (Utama, 2022). Pozýva na vyprahnutú juhoamerickú polopúšť za starnúcim manželským párom z kmeňa Quechua, ktorého životný štýl sa nezadržateľne mení vplyvom klimatických zmien.

Z benátskeho festivalu na Cinematik prichádza Diera (Il buco, 2021), domáci víťaz Zvláštnej ceny poroty. Podmanivý, chvíľami priam meditatívny film zachytáva krásu juhotalianskeho vidieka, kam prichádza skupinka dobrodruhov zo severu prebádať jednu z najhlbších jaskýň v Európe.

Prehľad titulov v programe sekcie Cesty slávy uzatvára francúzska dráma Noční pasažieri (Les Passageres de la Nuit, 2022), ktorá mala premiéru v rámci hlavnej súťaže Berlinale. Scenárista a režisér Mikhaël Hers film postavil najmä na hereckom majstrovstve Charlotte Gainsbourg. V príbehu odohrávajúcom sa v Paríži 80. rokov 20. storočia stvárňuje ženu, ktorá si po rozchode s manželom musí nájsť po rokoch prácu. V rozhlasovej relácii, kde sa zamestná, však napokon nachádza oveľa viac.

Spoľahlivým zdrojom prvotriednych filmových zážitkov je na Cinematiku už tradične aj sekcia Výber umeleckého riaditeľa, ktorú dramaturgicky zastrešuje Vladimír Štric. Opäť pôjde o sedmičku výnimočných medzinárodných filmov, ktoré sa už blysli aj v programe rôznych zahraničných festivalov. Pre slovenského diváka však ide zväčša o novinky.

Jedným z týchto filmov bude aj Korzet (Corsage, 2022), životopisná historická dráma rakúskej režisérky Marie Kreutzer, ktorá poodhaľuje súkromný život aj osobnosť Alžbety Bavorskej. Jej herecká predstaviteľka Vicky Krieps si za svoj výkon odniesla cenu Un certain regard z Cannes.

Milovníkov francúzskej kinematografie určite poteší novinka režisérky Claire Denis Neverná (Avec amour et acharnement, 2022), v ktorej si Juliette Binoche zahrala ženu uviaznutú v ľúbostnom trojuholníku. Režisérka si za film odniesla Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu z Berlinale.

Príbeh drevorubača (Metsurin tarina, 2022) je zase originálnou severskou komédiou o hľadaní zmyslu života v tých najťažších situáciách. Fínsky básnik a filmár Mikko Myllylahti v nej vystaví vždy pozitívne naladeného drevorubača Pepeho sérii nešťastných udalostí, ktoré ho posunú do nečakanej existenciálnej krízy. Film mal premiéru v programe tohtoročného festivalu v Cannes.

Aj Mothering Sunday (Mothering Sunday, 2021) je zástupcom britskej kinematografie. Tentokrát však ide o romantickú historickú drámu z medzivojnového obdobia, ktorou diváka sprevádza slúžka nešťastne zaľúbená do mladého muža z bohatej rodiny. Vo filme režisérky Evy Husson si zahrali Odessa Young, Olivia Colman aj Colin Firth.

Až do sýrskeho Kurdistanu, naopak, pozýva film Susedia (Neighbours, 2021). Režisér Mano Khalil v ňom rozpráva príbeh malého Sera, ktorý vyrastá v 80. rokoch 20. storočia v ťaživom ovzduší diktátorského režimu. Ten sa snaží pretvoriť jeho komunitu na panarabských socialistov – napríklad aj prostredníctvom šírenia nenávisti k miestnym Židom, medzi ktorými však má Sero kamarátov.

Posledným filmom zo sekcie Výber umeleckého riaditeľa je Blessed Brothers (La santa piccola, 2021) talianskej režisérky Silvie Brunelli. Dráma o priateľstve dvoch chlapcov, ktorých však osud nečakane zaveje rozdielnymi smermi, zaujala kritiku na festivaloch v Benátkach aj Ríme.

Sedemnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční od 13. do 18. septembra 2022. Akreditácie sú až do konca augusta k dispozícii za zvýhodnenú predpredajovú cenu na stránkach www.cinematik.sk.

Zdroj: Tlačová správa – MFF Cinematik