Cinematik otvorí film z festivalu v Toronte a uzavrie dráma z Cannes

13. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v Piešťanoch od 11. do 16. septembra 2018.

Nórska koprodukčná dráma Čo len ľudia povedia (Hva vil folk si) režisérky a scenáristky Iram Haq, mala úspešnú premiéru na festivale v Toronte a získala aj status otváracieho filmu 13. MFF Cinematik.

Festival sa v tohtoročnej sekcii Nórsko pod lupou – programovo zameria na nórsku kinematografiu v jej žánrovej a príbehovej pestrosti.

Príbeh šestnásťročnej Nishy z pakistanskej rodiny, ktorá si užíva slobodný život v Osle, až do okamihu, kedy sa rodina zaťažená tradíciami, rozhodne všetko zmeniť.

Nezmyselná a radikálna ochrana dcéry pred nástrahami západného moderného slobodného sveta spôsobí výrazný generačný konflikt.

Najnovší film dvojnásobného držiteľa Oscara za cudzojazyčný film – iránskeho režiséra Asghara Farhadiho (Forushande, Jodaeiye Nader az Simin) – 13. MFF Cinematik uzavrie a stane sa súčasťou večera udeľovania festivalových cien.

Španielsko-francúzska mysteriózna dráma Všetci to vedia (Todos lo saben) sa sústreďuje na Lauru, ktorá sa vracia do svojho rodného mestečka neďaleko Madridu. Prichádza na svadbu svojej sestry, na ktorej sa postupne odkrývajú tajomstvá z minulosti.

Film s hviezdnym hereckým obsadením (Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín) otváral tohtoročný 71. Cannes.

Text: Tlačová správa/MFF Cinematik