Cinematik bude venovaný katalánskej kinematografii

V troch sekciách 10. ročníka medzinárodného filmového festivalu sa predstaví vyše 20 filmov z tohto regiónu – filmy, ktoré získali vysoké ocenenia, nádejné debuty, žánrové filmy i tvorba Jaime Rosalesa.

Súčasný katalánsky film spoznajú diváci v reprezentatívnom výbere deviatich výrazných osobností tohto regiónu. Viaceré z nich získali ceny na veľkých festivaloch.

Vo výbere sa objaví víťaz Karlovych Varov Augustí Vila, víťaz San Sebastiánu Isaki Lacuesta, víťaz Rotterdamu, návštevníkom Cinematiku už známy Sergio Caballero, ale aj enfant terrible katalánskeho filmu a držiteľ Zlatého leoparda z Locarna, Albert Serra.

Keďže Cinematik rád objavuje perly vo vodách mladého filmu, do programu sekcie sú zaradené aj tri silné debuty, medzi nimi aj film Pliaga od Neus Ballús, ktorý miešaním fikcie a dokumentu očaril pred dvoma rokmi divákov na Berlinale a mnohých ďalších festivaloch.

Aj obľúbená sekcia Za hranicou kultu sa obliekla do katalánskych farieb a uvedie filmy plné napätia na španielsky spôsob. Nachádza sa medzi nimi oceňovaný Čierny chlieb, Kým spíš, či kultový REC.

Čerešničkou na torte je retrospektívna sekcia Rešpekt venovaná režisérovi Jaime Rosalesovi, ktorý príde do Piešťan osobne uviesť svoje filmy a rozprávať sa s divákmi na svojej masterclass. Rosales dostal navyše od festivalu carte blanche, aby vybral filmy, ktoré ho v jeho tvorbe najviac ovplyvnili. Keďže ho mnohí kritici označujú ako pokračovateľa odkazu Roberta Bressona, diváci budú môcť vidieť na veľkom plátne miľníky svetovej kinematografie ako Bressonovho Vreckára, Buñuelovu Viridianu, či Leto s Monikou od Bergmana.

Sekcia Španielsko pod lupou: Katalánsko je organizovaná v spolupráci s Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Generalitat de Catalunya, Catalan Films & TV.

Zdroj: cinematik.sk