Chránili pred temnými silami. Kútne plachty vystavujú vo Vile Dr. Lisku

Balneologické múzeum pozýva na prednášku s názvom Magická krása kútnych plachiet zo zbierky Kornela Duffeka, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 7. októbra so začiatkom o 16.30 h vo Vile Dr. Lisku.

Kútne plachty oddeľovali posteľ matky a novorodenca od ostatných priestorov a svojou magickou silou mali chrániť rodičku a dieťa pred chorobami, urieknutím a zlými silami. Kornel Duffek začal kútne plachty zbierať v 70. rokoch 20. storočia, keď už dávno neboli bežnou súčasťou vidieckych domácností. Vďaka tomu zostali zachované azda posledné z nich. Aj preto je jeho súkromná zbierka jedinečná rozsahom aj kvalitou. Obdobné sa nachádzajú iba v múzeách zameraných na ľudové umenie.

„Kútne plachty sa všeobecne používali na Slovensku do konca 19. storočia. Keďže kútna plachta bola často predmetom dedenia, môžeme predpokladať, že ich vek je okolo 120-180 rokov,“ hovorí kurátorka výstavy Vladimíra Pribišová.

Hudobný pedagóg, ochranca prírody, znalec umenia a dlhoročný šéfredaktor časopisu Revue Piešťany Kornel Duffek sa narodil sa 1. júla 1938 v Galante. Študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a potom pôsobil na Základnej umeleckej škole Piešťany.

Z jeho podnetu vznikla knižničná edícia Bibliotheca Pescana, v ktorej vyšlo aj vďaka jeho podpore niekoľko významných kníh mapujúcich históriu Piešťan a okolia v rôznych oblastiach. Kornel Duffek zomrel 26. januára 2018 vo veku nedožitých 80 rokov.

Výstavné priestory vo Vile Dr. Lisku sú otvorené v pondelok až piatok od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 h. V nedeľu od 13.00 do 17.00 h. Výstava potrvá do 31. októbra 2021.

Text a foto: Martin Palkovič