Bez ladu a skladu a Para zahrajú v Elektrárni

Kapely, ktoré v tomto roku oslavujú okrúhle jubileá, majú v rámci spoločného turné zastávku aj v Piešťanoch. Ich spoločný koncert v Elektrárni začína v sobotu 14. novembra o 19.00 h.

Skupina Bez ladu a skladu vznikla v roku 1985 ako projekt spolužiakov trenčianskeho gymnázia a ihneď po svojom objavení na koncertných pódiách sa stala senzáciou hudobnej scény. Svojím prejavom, ktorý nabúral dovtedy existujúce klišé československej hudobnej tvorby, koncertným nasadením a metaforickými textami dokázali veľmi citlivo a s nadhľadom popisovať náš život z iného uhla.

Ich texty a hudobný prejav sa od prvého momentu stali terčom cenzorov, ktorí pre ideologickú nevhodnosť zakázali aj zhudobnený text zo šlabikára: Anča kráča, auto fičí.

Z obavy o nevhodný nárast popularity a ovplyvňovanie ľudí im bolo znemožnené vystúpiť na koncerte v bratislavskom PKO spoločne s Pražským výběrom a zákazy potom postihli aj ich mnohé ďalšie plánované koncerty.

Bez ladu a skladu ich majú napriek tomu na svojom konte stovky. V roku 2009 ich The New York Times zaradil medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“.

Para začala písať svoju históriu v roku 1995 v bratislavských garážach a trvalo pár rokov, kým sa jej podarilo presadiť. Za prelomový možno považovať rok 1998, kedy sa na poste speváka kapely objavil Lasky.

Počas svojej dvadsaťročnej existencie si Para vybudovala svojský a nezameniteľný hudobný štýl, ich pesničky sú na prvé počutie ľahko rozpoznateľné a sú označované za ,,silné, s civilnými textami a silnými refrénmi, ktoré sa ľahko pamätajú a na koncertoch s obľubou skandujú“.

To v spojení s ich dravým nasadením z nich robí jednu z najobľúbenejších koncertných kapiel súčasnej slovenskej hudobnej scény.

 

Text: Tlačová správa Foto: Martin Palkovič

Inzercia