Be2Can: Fontána a Dom umenia premietnu filmy z najlepších festivalov

Začiatok jesennej kino sezóny bude patriť filmom, o ktorých sa hovorí. V kinách po celom Slovensku sa uskutoční už piaty ročník prehliadky festivalového filmu z Berlína, Benátok a Cannes, ktorý premiérovo uvedie súťažné a ocenené tituly z troch najvplyvnejších filmových festivalov. V Piešťanoch sa Be2Can uskutoční v kine Fontána a v Dome umenia.

V piešťanskom Kine Fontána a v Dome umenia to budú filmy Záhada v Silver Lake (23. 10.), Láska medzi regálmi (25. 10.) a 3 dni v Quiberone (26. 10.)

„Be2Can vám pomôže zorientovať sa. Na svete je viac ako 3500 filmových festivalov, len v Európe sa ročne nakrúca viac ako 1700 filmov. Be2Can v premiére predstaví 12 špičkových filmov z Berlína, Benátok a Cannes. Pokiaľ ich zvládnu diváci vidieť všetky, budú mať za sebou úvod do súčasnej festivalovej kinematografie. Be2Can je skrátka efektívnym filmovým vyhľadávačom, najrýchlejšou cestou k filmom, o ktorých sa hovorí,“ hovorí riaditeľ festivalu Be2Can Ivan Hronec.

Z canneskej súťaže sa predstaví spomínaná jemná japonská filmová freska Zlodeji (16. 10. kino Fontána) o päťčlennej chudobnej rodine, ktorá sa živí drobnými krádežami. Obdivuhodná súdržnosť im dovolí, aby si do svojho minibytu vo veľkosti 25 metrov štvorcových adoptovali dievča. Koreeda vo svojom filme odhaľuje súčasné Japonsko ako krajinu tradičných silných rodinných väzieb, ale aj hlbokých sociálnych priepastí.

Na halucinogénny výlet s Andrew Garfieldom sa diváci vydajú v zvodnom, hypnotickom až lynchovskom thrilleri Záhada Silver Lake (25. 9. kino Fontána, 23. 10. Dom umenia) talentovaného amerického režiséra Davida Roberta Mitchella.

Ozdobou festivalu bude magická neo-noir snímka Posledné večery na Zemi (2. 10. kino Fontána)  čínskeho filmára Gana Biho, ktorá vyvrcholí takmer hodinovým záberom v 3D.

Chýbať nebude ani prvý hraný film o teroristickom útoku, ktorý otriasol Európou, dráma Utøya, 22. júla (3. 10. kino Fontána) nórskeho režiséra Erika Poppeho.

V programe sa objaví taktiež nevšedná a citlivá psychologická dráma 3 dni v Quiberone (26. 9. kino Fontána, 26. 10. Dom umenia) režisérky Emily Alef, ktorá sleduje tri dni v živote hereckej hviezdy Romy Schneider.

Šesticu filmov z Berlinale uzatvára minimalistická love story Láska medzi regálmi (25. 10. Dom umenia) z prostredia veľkoskladu, ktorá svojou zmesou subtílnej drámy a komédie pripomína film Toni Erdmann – a nielen preto, že v ňom žiari skvelá Sandra Hüller.

Program kín je zverejnený na www.be2can.eu. Be2Can využíva princíp multiplatformovej distribúcie prostredníctvom kina, VOD a TV. Jej cieľom je dostať k divákom filmy, ktoré ponúkajú nahliadnutie do aktuálneho festivalového diania na všetkých distribučných úrovniach.

„Programovať filmový festival zároveň v kine, na SVOD a TV vo Film Europe Channel a Festival Channel, je zrejme svetovým unikátom. Ide o moderný a demokratický spôsob, ako komunikovať s potenciálnymi divákmi a nestrácať pritom tradičné cinefilské publikum,“ dodáva k forme distribúcie Be2Can Ivan Hronec.

Zdroj: Tlačová správa/Be2Can Ilustr. foto: Martin Palkovič