Basketbal: Na európskom šampionáte uvidíme v Diplomat aréne aj Slovákov

Slovenskí basketbalisti do 18 rokov prehrali v osemfinále majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie s favorizovanou Litvou 55:79. Výsledok znamená, že mladí Slováci nepostúpili do štvrťfinále a budú bojovať v skupine o 9.-16. miesto.

Slovákom nevyšiel štart do zápasu, keď prvý kôš z hry dali až po piatich minútach. Vtedy už súper viedol 13:0 a s istotou napĺňal úlohu favorita. Po ďalších košoch hráčov z pobaltskej krajiny to bolo už 17:2 a domáci vyzerali na uterák.

V druhej štvrtine však zabojovali, spresnili kombinácie i streľbu a podarilo sa im dotiahnuť na prijateľný rozdiel. Po trojke Danieliča prehrávali zverenci Richarda Ďuriša len o štyri body 21:25, ale stíhacia jazda ich stála veľa fyzických síl. To využil súper a do konca polčasu zvýšil svoje vedenie na 41:27.

Po zmene strán sa Slováci snažili o zvrat, ale na kvalitnejšieho súpera nemali. Ten si s prehľadom udržiaval pohodlný náskok, postupne ho zvyšoval a súperovi napokon uštedril prehru o 24 bodov.

Litva bez väčších problémov postúpila do štvrťfinále, kde sa stretne s víťazom večerného duelu Taliansko – Rusko.

Slováci sa sťahujú do Piešťan, kde budú bojovať v skupine o 9.-16. miesto.

Maroš Zelizňák, pivot SR 18: „Mysleli sme si, že to bude ľahšie. Avšak mentálne sme zlyhali. Veľmi sme chceli, bojovali, ale nešlo to. V úvode sme doplatili na zlé doskoky, oni dali ľahké koše. Dohnať stratu nás stálo veľa síl. Prehra nás mrzí, ale ideme bojovať ďalej.“

Štvrtok 3. augusta 2017 je na šampionáte voľný deň. Zápasy pokračujú v piatok 4. augusta 2017. V skupine o 9.-16. miesto (Piešťany) o 18.00 h nastúpi Slovensko proti Rusku. 

Program šampionátu – 4. 8. 2017 Piešťany/Diplomat aréna: Ukrajina – Lotyšsko (13.30), Čierna Hora – Fínsko (15.45), Rusko – Slovensko (18.00), Nemecko – Slovinsko
(20.15)

Zdroj: Tlačová správa/SBA