Basketbal: Čajky súperkám z Francúzska vzdorovali, ale do odvety idú s 12 bodovým mankom

Basketbalistky tímu Piešťanské Čajky prehrali v úvodnom kvalifikačnom zápase o postup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA (Eurocup) s francúzskym Flammes Carolo Basket 62:74. Odveta je na programe vo štvrtok 30. septembra o 20.00 h na palubovke súpera. Víťaz dvojzápasu postúpi do H-skupiny, kde si zahrá so španielskou Bizkaiou, francúzskym Vendee a talianskou Bolognou.

Úvodné minúty boli v znamení zahodených šancí na oboch stranách, začiatok však patril Čajkám. Domáce basketbalistky hrali príkladne v defenzíve, k zodpovednému doskakovaniu sa pridala dobrá streľba a nad favorizovaným tímom dokázali viesť. Flammes sa však postupne rozohrával, prvú štvrtinu vyhral najtesnejším možným rozdielom – 22:21. Práve koncovka prvej a začiatok druhej 10-minútovky bola kľúčová pre ďalší priebeh, hosťujúci tím zaznamenal 15 bodov v rade a Piešťany strelecky umlčal na takmer 5 minút. Čajky sa mierne otriasli z náporu súpera, ale manko už začalo byť výraznejšie. Navyše s koncom prvého polčasu inkasovali trojku s klaksónom, Pouyeová upravovala z pohľadu Flammes na 47:33.

Francúzsky celok pokračoval po prestávke v útočnej kanonáde, ale Piešťanom sa podarilo zvrátiť tento vývoj na palubovke. Na súpera zatlačili a ešte vykresali iskierku nádeje, no po 30 minútach čistého času prehrávali 45:61. Slovenský zástupca pokračoval v riskantnej hre, manko znižoval pomalými krokmi. V koncovke sa snažili domáce hráčky vypracovať si prijateľný bodový rozdiel pred odvetou, ale súper opäť trestal každú ich chybu. Piešťanské Čajky napokon pôjdu do Francúzska s 12-bodovým rozdielom, doma prehrali s Flammes 62:74.

„V prvom rade chcem poďakovať dievčatám za to, ako sa snažili bojovať a dali určite do toho všetko, čo bolo v našich silách. Mrzí ma hlavne päť minút v druhej štvrtine, kde sa dá povedať, že sme asi ten celý zápas stratili. Potom sme sa nezložili, bojovali sme ďalej. Dá sa povedať, že druhý polčas sme vyhrali, ale je to málo. Nič sa nedeje, je za nami prvý polčas ideme tam, aj keď vieme, že tam to bude ešte veľa ťažšie. Myslím si, že nejakú bojovnosť a kvalitu sme ukázali a nemusíme sa hanbiť,“ zhodnotil zápas Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok.

Piešťanské Čajky – Flammes Carolo Basket 62:74 (21:22, 12:25, 12:14, 17:13)

Čajky: Tadičová 18, Rusiňáková 12, Bootheová 9, Andělová 7, Želnytéová 6 (Pirttinenová 7, Martišková 3, Hašková 0)

Najviac bodov –  Flames: Pouyeová 18, Berkaniová 15, Akhatorová a Bouderrová po 9

TH: 16/15 – 18/12, Fauly: 17 – 18, Trojky: 7 – 8, Rozhodovali: Tóthová (Maď.), Reyová (Nem.), Mészáros (Maď.)

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka