Basketbal: Čajky sú vo finále. O titul si zahrajú s Ružomberkom

Piešťanské Čajky využili prvú možnosť, aby ukončili semifinálovú sériu s Young Angels Košice. Pred domácim publikom zvíťazili 71:45, celú sériu vyhrali 3:0 na zápasy a už v sobotu 16. marca zabojujú o majstrovskú trofej s hráčkami Ružomberka.

Zverenkyne trénera Petra Jankoviča sa poučili z druhého semifinálového stretnutia na východe Slovenska, od úvodu sa strelecky chytili a pomohla im najmä 6-bodová šnúra. V defenzíve im to opäť klapalo, v 9. minúte už bol náskok Čajok dvojciferný – 15:5. Prvú štvrtinu napokon vyhrali domáce hráčky 15:9. V druhej časti sa podarilo udržiavať náskok, aj keď legionárky v drese Košíc sa snažili zvrátiť negatívny vývoj stretnutia. No aj na strane Piešťan mali hlavné slovo legionárky, najmä Jamesová. Po prvom polčase to vyzeralo nádejne, na tabuli svietil stav 34:25.

Ako rozhodujúca sa opäť ukázala tretia 10-minútovka, Čajky sa mohli zase raz oprieť o pevnú defenzívu a veľmi produktívnu ofenzívu. V tejto fáze potiahlo piešťanské družstvo trio Jamesová, Tadičová a Martišková. Vďaka ich bodovej produkcii sa vedenie prehuplo cez 20-bodovú hranicu, do záverečnej časti sa išlo za stavu 55:34. Našťastie, posledná štvrtina už nepriniesla zmenu diania na palubovke. Čajky si bezpečne strážili svoj pohodlný náskok, Košice nepustili k žiadnemu výraznejšiemu náporu. V koncovke si už mohli zahrať aj hráčky z lavičky, o osude tohto stretnutia už bolo totiž rozhodnuté. Piešťany ukončili semifinálovú sériu v najkratšom možnom čase, Košice zdolali na domácej palubovke hladko 71:45.

„V prvom rade gratulujem dievčatám k výbornému výkonu, hlavne na obrannej polovici, kde sme dokázali udržať Košice na 45 bodoch. Trošku ma mrzel hlavne v prvom polčase útočný doskok súpera, čo nám robilo dosť veľký problém, ale potom sme to zlepšili. Dá sa povedať, že sériu sme ovládli, aj keď stretnutie v Košiciach bolo dosť náročné. Som rád za hladký priebeh série a víťazstvo 3:0 na zápasy. Všetka česť Košiciam za to, ako bojovali. Musíme si teraz oddýchnuť a pripraviť sa na finálovú sériu,“ povedal po zápase Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok.

Niké extraliga žien – 3. zápas semifinále:

Piešťanské Čajky – Young Angels Košice 71:45 (15:9, 19:16, 21:9, 16:11)

Čajky: Tadičová 16, Boothová a Jamesová po 12, Martišková 11, Hašková 6 (Andělová a Pirttinenová po 5, Moravčíková 4, Dovčíková, Kozáková a Vandlíková 0)

Košice: Flukerová 13, Higginsová 11, Dulovičová 7, Jewett-Gilesová 4, Blanárová 0 (Ošťádalová 6, Urbanová 2, Bohušová a Kristlová po 1, Rodáková 0)

TH: 11/9 – 11/8, Fauly: 17 – 15, Trojky: 6 – 3, Rozhodovali: Ženiš, Turčin, Stopka