06.02.2015 # 17:51 # 17:51

Arcibiskup rezignáciu riaditeľa cirkevnej školy neprijal

Inzercia

Obe strany sporu okolo Spojenej cirkevnej školy hovoria o neférovom konaní. Včera Piešťany navštívil arcibiskup Ján Orosch. Pre RTVS povedal, že rezignáciu riaditeľa Mariana Ondrejku neprijal.

Riaditeľ oznámil svoj odchod z funkcie listom presne pred týždňom. Podľa jeho zástancov ho k tomu prinútila časť pedagógov a rodičov gymnazistov. V článku z minulého piatka sme uviedli, že odchádza po tom, čo väčšina žiakov na protest proti jeho rozhodnutiam neprišla na vyučovanie. Zrejme na to mal aj ďalšie dôvody.

O tých však nechce nikto nahlas hovoriť. Zainteresovaní sa k situácii vyjadrujú len pod podmienkou anonymity. Spomínajú osočovanie a vyhrážky, ktoré nemajú nič spoločné s kresťanskými hodnotami.

Rodičia gymnazistov sa boja toho, že ich deti nebudú môcť v tomto školskom roku maturovať. Časť pedagógov gymnázia chce totiž po nezhodách s riaditeľom odísť. Práve táto škola mala pred zlúčením finančné aj personálne problémy. Zriaďovateľ, ktorým je Arcibiskupský úrad Trnava, ich okrem iného riešil spojením s dobre fungujúcou základnou školou.

Rodičia jej žiakov sa už vtedy obávali problémov. Teraz za Marianom Ondrejkom stoja. Ich zástupca Jozef Horniak pre RTVS povedal, že došlo k nezákonnému postupu a psychickému tlaku na riaditeľa. „Väčšina rodičov a pedagógov z tejto spojenej školy si želá, zotrvanie pána riaditeľa vo funkcii. Rozhodol som sa jeho abdikáciu neprijať,“ povedal včera pre RTVS arcibiskup Ján Orosch.

Arcibiskupský úrad Trnava podľa svojho hovorcu situáciu v škole rieši. „Našou prioritou je, aby sa mohli gymnazisti v pokoji pripraviť na maturitné skúšky a zároveň, aby súčasný stav neohrozil dobré meno Základnej školy sv. Márie Goretti, ktorá je organizačnou zložkou Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch,“ uviedol pre portál zpiestan.sk Dušan Kolenčík.

O stanovisko sme e-mailom požiadali aj Mariana Ondrejku, ktorý je podľa RTVS aktuálne práceneschopný. V prípade, že na našu žiadosť odpovie, zverejníme jeho stanovisko v plnom znení.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

 • Veľmi by ma zaujímalo ako by sa zachovali rodičia žiakov zo ZŠ v prípade rodičov gymnazistov…držím palce nech maturanti odmaturujú tak ako majú !

  • ???

   Mna by zaujimalo z akych cisel vyhodnotil p.arcibiskup tu statistiku ze vacsina rodicov…. som jeden z nich a nikto sa ma nepytal….
   Hold, asi nerozumiem ani statistike, ani cirkvi…..smutne :(

 • BORIS

  Vyjadrenie, že došlo k nezákonnému postupu a psychickému tlaku na riaditeľa, považujem za absolútne urážlivé od pána, ktorý ani nebol prítomný stretnutia, kde to pán Ondrejka vyhlásil ústne, na to písomne a debatu skončil tým, že vystupuje z cirkvi katolíckej. Dnes už nič z toho nie je pravda, pán farár sa schováva v riaditeľni pri počítači a nechá rodičov a žiakov, aby sa nekresťanským spôsobom vyvraždili medzi sebou. Toto má byť vzor kresťanstva pre naše deti?
  Vážim si pána arcibiskupa, avšak pri všetkej úcte nemá vyjadrenie každého rodiča na to, aby mohol špekulovať o tom, aká časť rodičov si želá zotrvanie pána Ondrejku vo funkcii. Mňa sa nikto nepýtal! Dokonca som sa chcel zúčastniť stretnutia s ním, ale pani Tomíková z gymnázia mi telefonicky potvrdila informáciu, že stretnutie arcibiskupa sa týka len a výhradne zamestnancov SCŠ. Ako je potom možné, že tam boli iný rodičia, RTVS a dokonca nejaké tety z ulice???? Myslíte si, že takto je to v poriadku? Najviac sa kritizoval prístup pedagógov a rodičov z gymnázia. Dostali vôbec šancu, aby sa vyjadrili? Ja som tú šancu nedostal a tiež som bol prítomný pri minulotýždňových stretnutiach.
  Považujem za urážlivé a nekresťanské, aby môj syn za posledný mesiac počúval najmenej 30krát, že základná škola na neho dopláca a preto sa má prispôsobiť! Ani ja, ani môj syn nemôžeme za to, že zriaďovateľ tieto školy spojil. Ja som riadne zaplatil školné! A mne zriaďovateľ v septembri prisľúbil, že spojenie škôl sa nás nijako nedotkne. Špeciálne sme sa na to ako rodičia pýtali, pretože sme po odchode pani Melicháčovej chceli deti zo školy prehlásiť. Chcete mi tvrdiť, že vtedy nevedeli, že školy majú rozdielne zvonenie? Alebo, že bude potrebné zmeniť zmluvy s pedagógmi? Akú mali prichystanú koncepciu spájania škôl? Do dnes som na toto nedostal odpoveď.
  Všetci sme zmanipulovaní svojimi prioritami, ale problém na tejto škole spôsobil zriaďovateľ! Ani žiaci, ani pedagógovia a už vôbec nie rodičia!
  A odpoviem touto cestou aj pani zástupkyni: AŽ DNES SA AKO RODIČ HANBÍM…HANBÍM SA ZA TO, ŽE SOM SVOJE DIEŤA DAL NA CIRKEVNÚ ŠKOLU.

 • Jurko Vlčik

  No vyzerá to na absolútnu nekompetentnosť vedenia Gymnázia

X