AKTUALIZOVANÉ: Piešťanská pôrodnica bude fungovať aj naďalej

AKTUALIZOVANÉ (26. mája o 13.30 h): Nemocnici Alexandra Wintera sa podarilo stabilizovať počet lekárov novorodeneckého oddelenia a preto môže piešťanská pôrodnica aj naďalej fungovať.

Deň po zverejnení informácie o zatvorení pôrodnice v Nemocnici Alexandra Wintera, prišla správa, že toto oddelenie bude aj naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť a funguje v rovnakom rozsahu ako doteraz.

„Pôrodnica naďalej prijíma pacientky na pôrody a cisárske rezy. Rovnako ďalej realizuje predpôrodnú starostlivosť vo forme CTG vyšetrení. Od júna naplno realizujeme gynekologickú operatívu a zákroky. Všetky pacientky, ktoré mali kvôli covid-19 odloženú operáciu sa môžu prísť objednať na operáciu. Tešíme sa na Vás,“ uvádza na Facebooku Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie NAW Piešťany. Tým istým spôsobom ešte v utorok 25. mája informovalo o svojom zatvorení.

Malo k nemu prísť v najbližších dňoch kvôli personálnym problémom na novorodeneckom oddelení.

Riaditeľ NAW Štefan Kóňa k tomu dodal: „Vedenie Nemocnice Alexandra Wintera n. o. v Piešťanoch informuje širokú verejnosť, že po náročných rokovaniach sa podarilo stabilizovať počet lekárov novorodeneckého oddelenia. Ich akútny nedostatok bol príčinou ohrozenia prevádzky oddelenia pôrodnice, ktorý mohol vyústiť až do dočasného pozastavenia jej činnosti. Sme si vedomí, že avizované ukončenie prevádzky pôrodnice spôsobilo najmä u budúcich mamičiek vlnu nespokojnosti spojenú s množstvom obáv. Za vzniknutú nepríjemnú situáciu sa všetkým mamičkám ospravedlňujeme a uisťujeme ich, že vynaložíme maximálne úsilie, aby chod pôrodnice v Piešťanoch zostal aj naďalej bezproblémový.“


Pôvodný článok publikovaný 25. mája o 14.30 h:

Pôrodnícke oddelenie, ktoré funguje v Piešťanoch od roku 1935, zatvoria na konci mája. Informovalo o tom Trnavské rádio a nemocnica túto správu potvrdila na sociálnej sieti Facebook. Podľa neoficiálnych informácií by v Nemocnici Alexandra Wintera malo aj naďalej zostať gynekologické oddelenie.

O hroziacom zatvorení piešťanskej pôrodnice sa hovorilo už začiatkom tohto roka. Protestovali proti nemu lekári, sestry a informácia pobúrila aj širokú verejnosť. Po viacerých rokovaniach riaditeľ Nemocnice Alexandra Wintera Štefan Kóňa oznámil, že pôrodnica bude ďalej fungovať.

Trnavské rádio dnes vedenie NAW kontaktovalo so žiadosťou o stanovisko k informácií, že už padlo definitívne rozhodnutie. Krátko po tom Gynenekologicko-pôrodnícke oddelenie NAW zverejnilo na Facebooku oznam, že pôrodnicu čoskoro zatvoria. Vedenie nemocnice prisľúbilo Trnavskému rádiu, že stanovisko poskytne v priebehu zajtrajška (26. mája).

Na rozhodnutí o konci pôrodnice to však zrejme už nič nezmení. Podľa mestskej kroniky začala piešťanská nemocnica fungovať 20. februára 1935 a do konca roka v nej zaznamenali 37 pôrodov. Aktuálne štatistiky hovoria, že v nej prichádza na svet vyše 600 detí ročne.


„Bohužiaľ musíme informovať všetky rodičky, ktoré sa chystali rodiť v našej pôrodnici, že sme dnes dostali informáciu, že sa pôrodnica bude zatvárať. Posledné pôrody sa v našej pôrodnici uskutočnia do 26.5.2021 a pacientky budú prepustené do 31.5.2021. Od 27.5. nebude možné rodiť v našej pôrodnici.

Pôrodnica sa zatvára vzhľadom na zlú personálnu situáciu na novorodeneckom oddelení. Napriek snahe, sa na novorodenecké oddelenie nepodarilo zohnať ďalších lekárov a od júna v tomto počte nie je možné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre novorodencov.

Chceme informovať pacientky, že naďalej zostáva v prevádzke gynekologická ambulancia, odborná ambulancia, bude možné sa objednať na gynekologické operácie a zákroky.

Tehotné objednané na CTG vyšetrenia môžu na vyšetrenie prísť, alebo si vyšetrenie dohodnúť v ďalšej pôrodnici. Na ďalšie vyšetrenie objednané už ale nebudú,“ uvádza na Facebooku Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie NAW Piešťany.

HORÚCA INFO: PIEŠŤANSKÁ PÔRODNICA SA OD ŠTVRTKA ZATVÁRA

Informáciu nám poskytol zdroj z prostredia nemocnice. Po…

Posted by Trnavské rádio on Tuesday, May 25, 2021

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič