Adam Ďurica podporí paralympionikov na piešťanskej Paráde

Skupina Fragile, raperka Sima, ale tiež Adam Ďurica. Týmto hudobníkom nie je ľahostajné, v akom svete žijeme a tak sa rozhodli podporiť paralympionikov. Zaspievajú na festivale Paráda, kde chcú v dobrej nálade prispieť k edukácii o ľuďoch so zdravotným znevýhodnením.

Po vlaňajšom prvom ročníku v Piešťanoch (podujatie sa predtým konalo každoročne na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom) pripravuje Slovenský paralympijský výbor tento rok „prvý bezbariérový festival“ ešte väčší a ešte lepší.

Na Kúpeľnom ostrove počká návštevníkov jedno hudobné a jedno vzdelávacie pódium, zatancujú si na rôzne druhy hudby, deti rozosmeje divadelné predstavenie Bojko a Zmrzlinka, dospelí sa porozprávajú s úspešnými paralympionikmi a v edukačnej zóne si vyskúšajú napríklad aj to, ako sa pohybuje na invalidnom vozíku. Festival Paráda sa uskutoční v sobotu 22. júna.

„Možno niektorí o mne vedia, že mám veľmi rád ping-pong a práve cez stolný tenis som spoznal hendikepovaných športovcov, s ktorými som si mal možnosť zahrať. Vtedy si ma títo ľudia absolútne získali a majú môj rešpekt, pretože ma prakticky každý z nich porazil! To, čo dokážu pravidelným tréningom je naozaj úžasné a preto som vôbec neváhal, keď ma oslovili, aby som vystúpil na Paráde. Na jar som absolvoval úspešné akustické koncerty a tak by som rád aj na Parádu priniesol takú malú ochutnávku a emóciu tohto turné,“ vraví Adam Ďurica.

Raperka Sima spievala aj na vlaňajšom festivale v Piešťanoch. Tento rok opäť nezaváhala a pozvanie prijala.

„Minulý rok ma úplne dostalo, keď hendikepovaní ľudia na vozíčkoch tancovali na moju hudbu. Vtedy som si povedala, že sa sem musím vrátiť a zažiť tú radosť s nimi opäť. Tento rok zahrám najmä skladby z nového albumu,“ vraví Sima.

„Priestor Kúpeľného ostrova bude rozdelený na športovú zónu, gastrozónu, edukačnú zónu a SPP zónu zábavy. Ľudia budú mať možnosť stretnúť úspešných paralympijských športovcov, porozprávať sa s nimi, ale celé to bude najmä o zábave. Pripravujeme mnoho atrakcií pre deti, súťaže, i divadlo. Malých aj veľkých môže zaujať napríklad to, ak si vyskúšajú, aké to je pohybovať sa na vozíčku, s 3D okuliarmi zistia, ako vyzerá svet autistov, dozvedia sa o canisterapii, muzikoterapii, o integrácii. Je toho naozaj dosť, verím, že to bude zaujímavé,“ dodal predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

Účastníci Parády sa opäť môžu tešiť aj na stanovištia s paralympijskými športmi (streľba, lukostreľba, zjazdové lyžovanie, parahokej, šach, boccia, stolný tenis, curling na vozíku, volejbal, paracyklistika, taekwondo, powerhokej), ako aj na vzdelávacie a informačné stánky (SPV, Kúpele Piešťany, Štátne lesy, Kompava) a množstvo iných zaujímavostí.

Podujatie začína o 22. júna 10.00 h na Kúpeľnom ostrove. Vstup je voľný.

Zdroj: Tlačová správa – festival Paráda Foto: Archív/MP