63. Music festival Piešťany otvorí 11-ročný klavírny virtuóz

Mimoriadne nadaný 11-ročný klavirista z Bratislavy Ryan Martin Bradshaw sa v Dome umenia predstaví 1. júna 2018 a odohrá Haydnov koncert D – dur spolu so Štátnym komorným orchestrom zo Žiliny na novom koncertnom krídle Yamaha.

Otvorenie 63. music festival Piešťany tento rok pripadlo na Medzinárodný deň detí. A práve mimoriadne nadané dieťa jeden z najstarších hudobných festivalov na Slovensku otvorí koncertom z pera Josepha Haydna.

Ryan Martin Bradshaw je Slovák po mame a Austrálčan po otcovi. Od narodenia žije v Bratislave, kde si na Britskej medzinárodnej škole všimli jeho talent. Už ako 6-ročný bol fascinovaný číslami. Rodičom poradili, aby sa venoval hudbe. Po štyroch mesiacoch dokázal zahrať ľahšiu verziu Beethovenovej Ódy na radosť podľa sluchu.

Onedlho už hral všetko, čo si zaumienil a učil sa pomocou videí zo služby YouTube. Čoskoro reprezentoval Slovensko na Akadémii Franza Liszta v Budapešti v rámci projektu Bartók deťom. Zahral si aj so Slovenským komorným orchestrom Slovenskej filharmónie.

Nasledovali víťazstvá v Brne, Záhrebe, Sofii a v Salzburgu. Potom prišli úspešné prijímacie skúšky na University of Music and Performing Arts Vienna. Táto škola patrí k najlepším na svete.

Ryanov talent si postupne všímajú aj odborníci v zahraničí a predpovedajú mu veľkú budúcnosť. V súčasnosti už tento 11-ročný chlapec hrá aj na husle a dokonca komponuje.

Návštevníci Domu umenia majú na otvorení 63. music festival Piešťany jedinečnú príležitosť vidieť hudobné umenie Ryana Martina Bradshawa naživo.

Koncert, ktorý sa uskutoční v piatok 1. júna, uvedú tradičné fanfáry z terasy Domu umenia o 19.00 h.

Zdroj: Dom umenia Piešťany/petrzalskenoviny.sk