V Piešťanoch ju vrelo prijali, chce sa odvďačiť

Lena Pavljuková našla na Slovensku útočisko spolu so svojimi deťmi krátko po začiatku vojny na Ukrajine. Za vrelé prijatie sa chce odvďačiť. S priateľmi a známymi prispejú k skrášleniu jedného z najviac znečistených miest v Piešťanoch.

Prostredníctvom ankety na facebooku zisťovala, ktoré miesto v Piešťanoch by si najviac zaslúžilo upratať. Jedným z tipov, ktoré dostala, bol priestor za hypermarketom Tesco. Ide o húštinu medzi chodníkom a nepoužívanou železnicou do Vrbového. Podľa katastra majú tieto parcely súkromných vlastníkov. Množstvo odpadu je tam enormné.

Lena zorganizovala malú skupinu svoji krajanov, ktorí chcú týmto spôsobom prispieť k skrášleniu Piešťan. Inšpirovali ju podobné upratovacie akcie v Bratislave, ale aj v ďalších slovenských a poľských mestách.

„Je to spôsob, ako povedať ďakujem,“ hovorí Lena Pavljuková a dodáva: „Mala som šťastie, že som tu stretla veľmi milých a ochotných ľudí, ktorí nám Ukrajincom pomáhajú. Toto je to najmenej, čo môžeme urobiť. Možno neskôr prídu aj ďalšie nápady, ako sa odvďačiť.“

Napriek vrelému prijatiu na Slovensku je jej veľkým želaním skorý návrat domov – do historického mesta Luck: „Predstavujem si, že naša hlavná ulica bude raz rovnako plná života ako bolo centrum Piešťan počas uplynulej nedele, keď na Kolonádovom moste krájali rekordnú tortu. Piešťany sú nádherné mesto a ja chcem svojou trochou prispieť k tomu, aby boli ešte o niečo krajšie.“

Text a foto: Martin Palkovič