Pred 100 rokmi sa v Piešťanoch narodila baletka Eva Jaczová

Významná slovenská baletka, dramaturgička, pedagogička a autorka odborných publikácií založila Tanečné konzervatórium v Bratislave. Do Piešťan sa celý život rada vracala a zaujímala sa o rozvoj kúpeľov.

Eva Jaczová sa narodila v Piešťanoch 31. januára 1920. Bola žiačkou Eleny Fuchsovej – Lehotskej a v roku 1939 absolvovala Baletnú akadémiu v Budapešti, kde sa učila aj od svetoznámeho tanečníka Vladimira Trojanova. Ihneď sa stala sólistkou baletu Slovenského národného divadla a od roku 1949 vychovávala ďalšie generácie baletných umelcov.

Prvým manželom Evy Jaczovej bol MUDr. Richard Teplý. Lekár Sanatória dr. Brežného (dnes hlavná budova Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch) bol v období Slovenského štátu prenasledovaný a v roku 1944 vstúpil do odboja ako partizán.

Druhým manželom úspešnej baletnej umelkyne bol Dr. Jaczo, s ktorým v rodnom meste často trávila dovolenky. Liečila si tu reumatické neduhy a zaujímala sa o budovanie kúpeľov, o čom písala aj články v novinách pod svojim rodným menom Šajová.

V histórii slovenského baletu figuruje Eva Jaczová ako prvá titulárna baletná dramaturgička v SND. V roku 1979 založila Hudobnú a tanečnú školu, vypracovala jej organizačný štatút, osnovy a učebné plány. V roku 1991 školu premenovali na Tanečné konzervatórium a v roku 1999 na Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej.

Jeho zakladateľka zomrela 18. júna 1998 v Bratislave.

Zdroj: Piešťanské informačné centrum, Revue Piešťany Zima 2010/2011