Podcast: Prišli z Anglicka a založili rodinnú farmu vo Veľkom Orvišti

Prvé sliepky vymenili za hodiny angličtiny. Po roku od svojho vzniku dodáva Farma Jonas svoje produkty do niektorých miestnych obchodov, ale má aj veľa individuálnych odberateľov.

Nie je to tak dávno, čo sa kotkodákanie ozývalo z každého druhého vidieckeho dvora. Kvôli náročnosti bolo chovanie veľkých hospodárskych zvierat v uplynulom polstoročí skôr výnimkou, ale hydinu mal na dedine skoro každý. Aj to sa však postupne mení a domáce vajíčka sú čoraz väčšou vzácnosťou.

Tak trochu proti prúdu idú manželia Jonas a Adriana Amoah. V čase, keď chce mať väčšina mladých rodín pri dome dokonalý trávnik a trampolínou, oni pre svoje deti vytvorili prostredie pripomínajúce prázdniny u starých rodičov – veľká záhrada s množstvom zeleniny a k tomu sliepky, kuriatka aj prepelice.

„Ako deti rástli, stále viac sme si uvedomovali, že nám chýba rodina, ale aj to, že chceme žiť inak,“ hovorí Adriana Amoah, ktorá po strednej škole odišla do Veľkej Británie. V Piešťanoch vyrastala v panelákovom byte a vtedy jej ešte ani nenapadlo, že sa o niekoľko rokov vráti do vidieckeho domu so záhradou, na ktorej koniec skoro nedovidí.

„Netrvalo dlho a okolnosti nám priniesli do cesty prvé sliepky. Dostala som ich za hodiny angličtiny. Boli okrasou dvora. Domáce vajíčka od nich chutili nielen nám, ale aj širšej rodine a kamarátom. Preto sme postupne chov rozširovali,“ dodáva Adriana.

Podľa slov jej manžela Jonasa na začiatku vôbec nevedeli, ako sa o sliepky starať. Pomohol internet, ale aj iní slovenskí chovatelia. „Nikto nemal problém podeliť sa o svoje skúsenosti. Všetci boli radi, že sa tomu chceme venovať,“ hovorí Jonas.

 

Pred rokom sa rozhodli, že chovu hydiny sa budú venovať naplno. Postavili väčšie kurníky a nakúpili nové nosnice. Pridali k nim aj prepeličky, ktorých vajíčka sú menšie ako slepačie, ale majú viac vitamínov a výživných látok.

Farma Jonas nemala už od začiatku o zákazníkov núdzu, ale záujem sa ešte zvýšil počas mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu, keď ju iniciatíva Piešťanský okruh zaradila na zoznam otvorených prevádzok s cieľom podporiť lokálnu ekonomiku.

„Chceme pokračovať v produkcii zdravých potravín a predstavujeme si, že farmárčenie sa dostane do povedomia mladých ľudí a viac si ich nájde cestu k chovu a pestovaniu. V zahraničí sú rodinné farmy veľmi populárne a vyhľadávané. Veríme, že je to cesta, ktorou sa musíme uberať, ak chceme po sebe niečo nechať aj pre ďalšie generácie,“ uzatvárajú Jonas a Adriana Amoah.


Ďalšie podcasty nájdete na facebookovej stránke Rozhovory z Piešťan.  Na odber nových dielov sa môžete prihlásiť cez služby Google Podcast a Spotify.


 

Text a foto: Martin Palkovič