Obľúbený detský lekár Kornel Chmelo by mal sto rokov

Na bývalého primára detského oddelenia piešťanskej nemocnice spomínajú pacienti aj kolegovia. Jeho odborné znalosti presahovali hranice Československa a vynikal aj vďaka svojmu ľudskému prístupu a pevnému charakteru.

Už ako veľmi mladý lekár uskutočnil prvú výmenu krvi novorodenca. Bolo to aj vďaka vzdelaniu, ktoré získal v zahraničí. Jazykovo zdatný rodák zo Žiaru nad Hronom mal možnosť spolupracovať s jedným z najlepších francúzskych hematológov.

Kornel Chmelo sa narodil 10. februára 1917. Po maturite študoval medicínu na Univerzite Komenského. Sľubnej akademickej kariéry sa musel v 50. rokoch vzdať kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu.

„Mal to byť trest, ale vďaka svojim vynikajúcim znalostiam a skúsenostiam zostal primárom, či už to bolo v Prievidzi alebo v iných mestách,“ hovorí o Kornelovi Chmelovi piešťanská pediatrička Katarína Rohoňová, ktorá s ním úzko spolupracovala. „Mal veľký vplyv na výchovu mladých lekárov a vo svojej medicínskej praxi predbehol dobu.“

Podľa jej slov to bol skromný človek, ale v oblasti starostlivosti o deti si vždy dokázal presadiť svoje. „Dovolenku si bral jedine v tedy, keď bola olympiáda alebo iná významná športová udalosť. Bol totiž veľkým fanúšikom športu,“ pokračuje Katarína Rohoňová.

„Nás, ktorí sme pracovali po jeho boku, dokázal nadchnúť pre prácu, starostlivo viesť k sústavnému vzdelávaniu, no bol pre nás vzorom odborného a zároveň ľudského prístupu v komunikácii s malými pacientmi a ich rodičmi,“ spomína Elena Košková, pediatrička so zameraním na reumatológiu z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Dodáva, že Kornel Chmelo pozitívne ovplyvnil nielen piešťanských lekárov, ale napríklad aj terajšieho profesora Detskej kliniky v Olomouci Vladimíra Mihála. „Pán primár Chmelo poznal na pracovisku každého po mene vrátane upratovačiek a celého zdravotného personálu. Vážil si každú svedomite a dobre vykonanú prácu,“ uzatvára Elena Košková.

Keď mal odísť do dôchodku, stal sa obvodným detským lekárom. Z detského oddelenia do ambulancie s ním prela aj sestra Anka Orviská. Pracoval až do svojich 75 rokov. Kornel Chemlo zomrel v Piešťanoch 1. augusta 1996.

In memoriam mu o tri roky neskôr mestské zastupiteľstvo udelilo titul Čestný občan mesta Piešťany. V roku 2011 sa stal laureátom Ceny biskupa Mons. Pavla Jantauscha In memoriam. Za celoživotný prísno v oblasti ho ocenil vtedajší trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Lekári, ktorým odovzdal svoje odborné skúsenosti, chcú tento rok na jeho počesť usporiadať v Piešťanoch pediatrické dni.

Text: Martin Palkovič Foto: Piešťanské informačné centrum (1.), Archív A. Orviskej (2.)