Mladí Piešťanci vymysleli bezkontaktnú nabíjačku, nápad má úspech vo svete

Cyklisti si budú môcť už čoskoro nabíjať mobilný telefón počas svojej cesty do práce alebo školy. Bezkontaktnú cyklonabíjačku vymysleli Filip Tomáška a Adrián Páleš z Piešťan. O ich startup už majú záujem aj zahraniční investori.

Ideu bezkontaktnej cyklonabíjačky Ridelo ocenila porota na českej súťaži startupov Nápad roka 2016 a naposledy ju jej autori predstavili na Summite inovátorov strednej a východnej Európy, ktorý sa konal vo Varšave.

„Podujatie trvalo dva dni – najprv sa uskutočnil galavečer s členmi poľskej vlády a premiérkou. Potom nasledovala prezentácia startupov. Bola tam napríklad CEO videoslužby YouTube Susan Wojcicki,“ hovorí Filip Tomáška.

Ridelo bol jedným zo štyroch slovenských startupov, ktorým organizátori umožnili zúčastniť sa tohto podujatia.

Študenti Gymnázia Jána Baltazára Magina Filip Tomáška a Adrián Páleš sa stretli na súťaži Enersol, do ktorej môžu stredoškoláci prihlasovať svoje projekty z oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Adrián Páleš prezentoval bicykel, ktorý mal USB port a dynamo, aby si jeho užívateľ týmto spôsobom mohol nabiť mobilný telefón.

Aj na základe toho vznikla idea bezkontaktnej nabíjačky, ktorá je svetovým unikátom. Ridelo využíva vlastnú technológiu založenú na princípe magnetov, vďaka čomu sa pri výrobe energie nevytvára odpor a hluk.

„Našou výhodou oproti konkurencii je práve to, že naše dynamo nemá odpor. Nabíjanie trvá rovnako dlho ako pri použití klasickej nabíjačky,“ vysvetľuje Adrián Páleš a dodáva, že výhodou ich riešenia je aj nízka cena.

Obaja zakladatelia startupu Ridelo hovoria, že k tomuto nápadu ich priviedol najmä ich vzťah k bicyklovaniu. Podnikatelia, ktorí sú ešte stále študentmi gymnázia vo Vrbovom, chcú získať finančné prostriedky na výrobu svojho produktu pomocou crowdfundingových služieb Kickstarter a Indiegogo.

„Práve sme rozbehli vývojovú a testovaciu fázu v spolupráci s našim poľským partnerom. Funkčné prototypy sme vyrobili my a v Poľsku teraz pracujú na tom, aby sa mohli začať vyrábať sériovo a boli bezpečné pre zákazníkov,“ pokračuje Adrián Páleš.

O Ridelo už prejavil záujem zahraničný investor. Dôležitá však bude aj odozva na crowdfundingových portáloch. Prví užívatelia by mohli mať bezkontaktné cyklonabíjačky k dispozícii koncom tohto roka.

Text: Martin Palkovič Foto: ridelo.eu