Kornel Chmelo – detský lekár uznávaný doma i v zahraničí

Na bývalého primára detského oddelenia piešťanskej nemocnice spomínajú pacienti aj kolegovia. Jeho odborné znalosti presahovali hranice Československa a vynikal aj vďaka svojmu ľudskému prístupu a pevnému charakteru.

Už ako veľmi mladý lekár uskutočnil prvú výmenu krvi novorodenca. Bolo to aj vďaka vzdelaniu, ktoré získal v zahraničí. Jazykovo zdatný rodák zo Žiaru nad Hronom mal možnosť spolupracovať s jedným z najlepších francúzskych hematológov.

Kornel Chmelo sa narodil 10. februára 1917. Po maturite študoval medicínu na Univerzite Komenského. Sľubnej akademickej kariéry sa musel v 50. rokoch vzdať kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu.

„Mal to byť trest, ale vďaka svojim vynikajúcim znalostiam a skúsenostiam zostal primárom, či už to bolo v Prievidzi alebo v iných mestách,“ hovorí o Kornelovi Chmelovi piešťanská pediatrička Katarína Rohoňová, ktorá s ním spolupracovala. „Mal veľký vplyv na výchovu mladých lekárov a vo svojej medicínskej praxi predbehol dobu.“

Podľa jej slov to bol skromný človek, ale v oblasti starostlivosti o deti si vždy dokázal presadiť svoje. „Dovolenku si bral jedine vtedy, keď bola olympiáda alebo iná významná športová udalosť. Bol totiž veľkým fanúšikom športu,“ pokračuje Katarína Rohoňová.

 

„Nás, ktorí sme pracovali po jeho boku, dokázal nadchnúť pre prácu, starostlivo viesť k sústavnému vzdelávaniu, no bol pre nás vzorom odborného a zároveň ľudského prístupu v komunikácii s malými pacientmi a ich rodičmi,“ spomína Elena Košková, pediatrička so zameraním na reumatológiu z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Dodáva, že Kornel Chmelo pozitívne ovplyvnil nielen piešťanských lekárov, ale napríklad aj terajšieho profesora Detskej kliniky v Olomouci Vladimíra Mihála. „Pán primár Chmelo poznal na pracovisku každého po mene vrátane upratovačiek a celého zdravotného personálu. Vážil si každú svedomite a dobre vykonanú prácu,“ uzatvára Elena Košková.

Keď mal odísť do dôchodku, stal sa obvodným detským lekárom. Z detského oddelenia do ambulancie s ním prela aj sestra Anka Orviská. Pracoval až do svojich 75 rokov. Kornel Chemlo zomrel v Piešťanoch 1. augusta 1996.

In memoriam mu o tri roky neskôr mestské zastupiteľstvo udelilo titul Čestný občan mesta Piešťany. V roku 2011 sa stal laureátom Ceny biskupa Mons. Pavla Jantauscha In memoriam. Za celoživotný prísno v oblasti ho ocenil vtedajší trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Text: Martin Palkovič Foto: Piešťanské informačné centrum (1.), Archív A. Orviskej (2.)