Jaroslav Lušňák: Chceme späť do extraligy

Jaroslav Lušňák vytvoril značku Piešťanskí havrani. Bezpochyby propagačný produkt veľkej hodnoty známy v slovenských pomeroch doslova aj dva metre za koncom sveta. Jaroslav Lušňák je pre verejnosť kontroverznou osobou. Nenávisť, závisť, na druhej strane aj obdiv a vďačnosť za odvedenú prácu. Čo bude ďalej s hokejom a aké sú plány prezidenta ŠHK 37 Piešťany? Prinášame prvú časť rozhovoru, ktorý pripravil Rasťo Gavora, administrátor facebookovej stránky Piešťanskí Havrani.

Ak niekto vytvára „kultúru“ (šport je tiež kultúrne vyžitie), k tomu ešte v meste najnavštevovanejšiu, zaslúži si metál, nie?

Tak metál… My sme to nerobili preto, aby sme zato dostávali „metále“. Náš zámer bol ako ste povedal vytvorenie aj „kultúrneho“ vyžitia pre občanov mesta a širokého okolia. Nemyslím si však, že potrebujem za to ocenenie.

Prečo ten hokej robíte stále sám?

Odpoveď je jednoduchá. Nenašiel sa nik, kto by vstúpil do klubu. Ponúkal som piešťanský hokej viacerým, medzi nimi aj mestu Piešťany. Avšak v dnešnej situácii nie je moc tých, čo by do toho chceli ísť. Verte mi, že mimoriadne rád by som pri piešťanskom hokeji privítal partnera a podelil sa s ním ako o starosti, tak aj radosti z tohto nádherného, ale veľmi drahého športu.

Pýtam sa na to preto, lebo koluje medzi pospolitým ľuďom, že ste niekoho odmietli ako záujemcu o vstup do klubu.

Skutočne žiaden vážny záujemca o vstup do klubu nebol.

Keď sme pritom Vox populi. Rozpráva sa o vás množstvo historiek. Samozrejme, pre národ žijúci klebetami zaručených. Napríklad: Za 83 000 eur z dotácie od mesta ste si dal postaviť dom, predali ste hráčov a kúpil motorku. Alebo na reprezentácii SR20, ktorá má v Piešťanoch svoj hlavný stan sa len obohacujete a k tomu ciciate mesto. 

V Ratnovciach bývam 12 rokov, zimný štadión mám v prenájme 11 rokov. Motorku som si kúpil pred štyrmi rokmi a dotáciu od mesta sme dostali v roku 2015. Predal som hráčov? Všetci hráči po sezóne mali voľný transfer, čiže žiadne euro za hráčov sa do klubu, alebo nebodaj mne, nevrátilo. Licenciu sme rovnako nepredali, len sme ju posunuli za dlhy voči hráčom. Výška splátky bola 59 700€ a celá šla do dlžôb. Našťastie som uzatvoril zmluvu, v ktorej sa hovorí, že dlžné čiastky bude preberajúci klub (Liptovský Mikuláš) hradiť priamo hráčom na účet v dohodnutých termínoch. Čiže sa každému môžem pozrieť do očí, ale aj tak si myslím, že ľudia veria tomu, čomu veriť chcú a čo im vyhovuje.

Obohacujete sa na SR20 (HK Orange20), ako sa hovorí?

Reprezentácia SR20 nám znižuje náklady na fungovanie zimného štadióna. Všetky peniaze z HK Orange20 sú využité na prevádzku, údržbu zimného štadióna a na rozvoj mládežníckeho hokeja. Stále tu robím hokej zadarmo, či sa to niekomu páči alebo nie. Toľko k „obohacovaniu sa“. Som toho myslenia a zásady, že v Piešťanoch má reprezentačné mužstvo do 20 rokov svoje miesto. Máme nato viac ako ideálne podmienky. Zimný štadión na úrovni, vynikajúcu polohu, diaľnicu, letisko, kvalitné ubytovacie a stravovacie služby, mesto má eminentný záujem o rozvoj cestovného ruchu a ja tvrdím, že reprezentačné mužstvo jednoznačne je aj lákadlom cestovného ruchu. Preto je mojou prioritou, aby reprezentácia SR20 bola u nás v Piešťanoch doma.

V tomto meste nie je nič. Ani dostatok práce, ani perspektíva krátkodobého zlepšenia. Máme však deravé ulice, neustály úbytok obyvateľstva, starnutie mesta a komédie v mestskom parlamente. Mesto stagnuje a pomýšľať na projekty 21. storočia sa tu asi dlho dať nebude. Myslíte si preto, že bude tento drahý šport ako je hokej, ešte niekedy niekoho z vedenia mesta zaujímať ?

Toto nie je otázka na mňa. To, že máme deravé ulice, nie je na domovy dôchodcov, či škôlky, to nie je problém iba Piešťan a určite to nesúvisí s tým, že niekto dáva veľké peniaze do hokeja, ak nato narážate. V iných mestách, ako je napríklad Liptovský Mikuláš, Nitra, Žilina, či Martin, mesto dáva nepomerne viac peňazí na hokej, respektíve celkovo na šport. Preto ja si myslím, že touto otázkou a nielen ohľadom hokeja, sa musia zaoberať kompetentní a rozhodnúť.

jaroslav lusnak foto marek bucko

Vypadli sme do druhej ligy, teraz čo?

Priznávam otvorene chyby, ktoré je nutné odstraňovať. Uvedomujem si, že sme hlavne vo výchove mládeže chybovali a máme čo zlepšovať. Intenzívne komunikujeme s odborníkmi a trénermi. Organizujeme semináre, pracujeme. Semináre napríklad s kondičnými trénermi a ďalší bude aj za prítomnosti rodičov, kde chcem okrem iného apelovať na stravovacie návyky detí. Máme záujem aj o to, aby deti okrem iného boli hrdé na svoj klub, preto sme pre nich pripravili maličkosť v podobe slušivých teplákových rovnošiat. A seniori? Určite dva roky budeme klub stabilizovať. Potom sa uvidí. Máme však eminentný záujem sa vrátiť na pozície z minulých rokov. Budeme na tom „makať“. Chceme späť.

Prečo teda hráme druhú ligu?

Prečo druhá liga? Prečítal si niekto nový zákon o športe? Extraliga a I. liga sú zaradené ako profi športy a hráči musia byť zamestnancami klubu, čiže my platíme odvody a máme iné povinnosti s tým súvisiace. To je bez podpory mesta samovražda a my chceme prežiť. Podporu mesta myslím aj to, že poniektorí predstavitelia mesta prestanú na verejnosti prezentovať, ako sme netransparentní. Vy by ste investoval do niečoho, čo je trvalo očierňované ? Ja nie. Pritom je to len účelový boj.

V Piešťanoch je približne 35 športových klubov. Mesto vyčleňuje smiešnu sumu. Prečo ste v minulosti nežiadali podporu, ako je to normálne v iných mestách na Slovensku? Klub musí mládež dotovať a výsledok je napríklad v tom, že jeden rok nemáme juniorov, druhý rok skončia ostudne poslední a v treťom sa zlúčia s „Áčkom“. Bola to podľa vás chyba neprinútiť  mesto k spolupráci už dávnejšie?

Áno, bola to chyba. V nedávnej dobe pri koketovaní s Ebel ligou, respektíve pri vstupe do extraligy, sme mali dostatočný počet bonitných sponzorov. Vnímali sme situáciu v meste, ale nechceli sme robiť ťažkosti a zaťažovať mestský rozpočet. Prerozdeľovanie financií sme nechali v prospech menších športov v Piešťanoch. Faktom však je, že dnešná situácia je diametrálne odlišná. Prišlo k rapídnemu zhoršeniu situácie vo firmách a možnosti sponzoringu. Nie je to len situácia Piešťan, rovnako sa s podobnými problémami boria aj iné kluby. Čo sa týka juniorov, tak to, že si zahrali minulú sezónu extraligu, bolo zásluhou našej prace s kolegom Jarom Laiferom. Ukázalo sa bohužiaľ, že aj tí hráči, ktorí si myslia, že sú extraligoví, tak sa proti ním postavilo veľké zrkadlo. Je ľahké sem postaviť vedľa kvalitných hráčov a hrať…. Problém je tvoriť. Čaká nás ťažká a dlhá cesta vo výchove takých hráčov ako boli, respektíve sú Pohanka, Lipka, Miklík, Sýkora, Ručkayovci, Filipovci, Peško, Románek, Lušňák, Mišura a iní. Ohľadne výchovy mládeže musím podotknúť a to zvýraznene, že aj pri tých suchotách stále klub vychová dosť hráčov, o ktorých nás pripravia extraligové kluby v doraste a juniorke.

Správy hovoria, že vaše vzťahy s bývalými odchovancami Piešťan, ktorí ešte nedávno obliekali žlto-modrý dres, nie sú moc prívetivé. Vraj im neustále dlhujete peniaze. Dokonca za prvú sezónu extraligy…

Neviem o tom. S každým, keď sa stretneme, podáme si ruku, porozprávame sa o rodine, či súkromí. Každému jednému sa môžem rovno pozrieť do očí. Všetky zazmluvnené základné platy majú hráči vyplatené. Je pravdou, že dlhujeme prémie, ale tak to bolo aj zazmluvnené. Ak bude klub v dobrej finančnej kondícii, bude hráčom táto pohyblivá časť mzdy vyplatená.

Je pravdou to, že dlhujete prémie ešte z prvej sezóny extraligy?

Nie, nie je to pravda. Dlžoby na prémiách datujeme do tretieho roku pôsobenia v extralige. Keď sme vstupovali do extraligy, bol uverejnený na hokejportáli článok, kde som uviedol, že ak ostaneme v slovenskej lige o rok dlhšie, sme v takých istých finančných problémoch, ako ostatné kluby. A to sa aj stalo, bohužiaľ. Čiže s ospravedlnením, ale nič na slovenské pomery zvláštne a výnimočné.

Minimálne dvakrát ste pred Mestským zastupiteľstvom vyslovili vetu: „Ak to tu nechcete, tak to zavrite.“ Akú to malo odozvu?

Žiadnu. To, čo som povedal, myslím vážne. Proti mestu sa ísť nedá. Je na meste, aby jasne povedali, ktoré športy chcú podporovať. Respektíve, akú majú pripravenú stratégiu fungovania. Stratégia musí vyhovovať obom stranám. Bez podpory mesta to už dnes nie je možné robiť. Novici v Tipsport lige Nové Zámky a Liptovský Mikuláš sú príkladom.

Nedávno sa ex poslanec Jánošík, ktorý sa okrem iného vyznal Piešťancom z triezvenia svojej naivity, do vás pustil, že mesto platí jednému človeku obrovské peniaze. Zareagujete nato? Je hokej v Piešťanoch biznis, ako tvrdia niektorí poslanci Spoločne pre Piešťany?

V prvom rade sa názormi tohto pána zaoberať nebudem. Veľakrát som s ním debatoval, osobne aj v televízii. Kto videl, ten vie. Mesto neplatí jednému človeku, platí ich nájomcovi, ktorým je klub ŠHK 37 Piešťany. Ja som zodpovedný za firmu. No, platí… treba doplniť, že mesto dáva peniaze nie mne, ale do svojho majetku. A to hlavné. Dáva ich na energie. Ja robím len to, že preposielam faktúry od dodávateľov mestu, čiže žiadne peniaze nevidím. Robia tak všetky mestá na Slovensku. V Piešťanoch je suma jedna z najnižších. Nato, či je hokej biznis som vám odpovedal vyššie. Nie, nie je. Tí čo to tvrdia, buď nevedia, alebo nechcú vedieť.

Často vystupujete ako zástanca športu v Piešťanoch. Máte záujem o spoločný postup. Robia kluby niečo v tomto smere spoločne, aby sa tu niečo zmenilo, či sú to len prázdne vyhlásenia a každý sa hrá na svojom piesočku?

Vo všetkých vystúpeniach bojujem za všetkých. V konečnom dôsledku mám však dojem, že som v spoločnom boji zostal sám. Všetky kluby si zaslúžia pozornosť, aj podporu mesta. Tento môj názor nič nezmení. Dôležitá je však dohoda, aj podľa náročnosti a nákladov na šport. Mrzí ma, že sľuby ešte z roku 2015 od viceprimátora Hudcoviča zapadli nateraz prachom. Koncepcia podpory športu v Piešťanoch nie je a to ja vidím ako veľký problém netransparentnosti a populizmu.

Nedávno sa na povrch dostali informácie o podpore florbalu v Piešťanoch firmou, ktorá má na starosti autobusovú dopravu. Mesto Piešťany využíva služby tejto spoločnosti a dotuje dopravu v meste sumou vyššou ako 400 000 eur.  V ostatnom čase prišlo zo strany mesta k doplatku a navýšeniu dotácie. Sám ste žiadal, aby do rozpočtu mesta bola zakomponovaná aj možnosť dotácie dopravy pre mládežnícke hokejové kategórie. Vám nebolo vyhovené. Myslíte si, žeby malo mesto v tomto smere urobiť viac? Napríklad vytvoriť dohodu, aby dotovaná doprava bola umožnená pre všetky kluby?

Je na každom sponzorovi, ktorý šport si vyberie. Viac túto otázku nemienim komentovať.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že máme tretí, maximálne štvrtý najlepší zimný štadión v Slovenskej republike. Ako jeden z mála ste výrazne do mestského majetku investovali. Na rozdiel od iných. Bude za tohto vedenia mesta chátrať? Čo ďalej plánujete s touto nehnuteľnosťou vo svojej správe?

Bolo by veľmi nešťastné, ak by som tento krásny stánok nechal chátrať. Budem sa snažiť, aby Easton Aréna vyzerala moderne a aby sa v nej návštevníci vždy cítili dobre. Na druhej strane musím povedať, že žiadne veľké investície do Arény v krátkej dobe už nebudú.


Autor: Rasťo Gavora