Za rozprávkovým parkom je rozprávkový príbeh

Žiadne iné piešťanské podujatie nie je do takej miery postavené na nezištnej pomoci dobrovoľníkov. Prechádzka rozprávkovým parkom bola podľa mnohých aj tentoraz skvelá, ešte lepší je však príbeh tejto akcie.

Mestský park sa prvýkrát zmenil na rozprávkový pred siedmimi rokmi vďaka partii aktívnych Piešťancov združenej okolo materského centra Úsmev. Odvtedy sa koná pravidelne s jedinou prestávkou, v sobotu 16. júna sa teda uskutočnil 6. ročník.

Organizátori na ňom rozdali 1 700 máp, pomocou ktorých sa deti vydali do sveta fantázie. Centrum Piešťan bolo vďaka tomu po celý deň plné. Prichádzali ľudia zo širokého okolia, Prechádzka rozprávkovým parkom má totiž dobré meno ďaleko za hranicami regiónu.

Aj preto ju tento rok podporila radnica prostredníctvom oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany. Pridali sa aj miestne firmy.

„Zle sa nám rátajú dobrovoľníci, pretože niektorí pomáhajú dopoludnia, iní popoludní. Ďalší sú v kostýmoch a potom niektorí prichádzajú pomáhať, keď treba všetko zbaliť,“ hovorí Dáša Dzurechová, jedna z organizátoriek podujatia.

Ide však o desiatky ľudí, ktorí pracujú bez nároku na honorár. „Často sú to celé rodiny – deti i rodičia. Najkrajšie na tom je, že hneď potom sa pýtajú, či s nimi rátame aj na budúci rok.“

Prvé prípravy začínajú už v decembri. Je nutné vymyslieť jednotlivé stanovištia, nájsť kostýmy, vyrobiť rekvizity.

Tentoraz sa deti mohli stretnúť aj so živými zvieratami. Niektoré z nich prvýkrát videli zblízka sliepku s kuriatkami alebo mladé prasiatka. Veľký záujem bol napríklad o dojenie kravy – aj keď bola umelá.

Hospodársky dvor susedil s planétou z Hviezdnych vojen, neďaleko pirátov poskakovali trollovia, princezné sa míňali s postavami z kníh Harrym Potterovi. Svet fantázie pohltil deti i dospelých.

Prechádzka rozprávkovým parkom sa podľa Dáši Dzurehovej stala tradíciou, ktorá by mala pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. „Ľudia sa pýtajú aj na Noc svetiel, ale dve takéto veľké akcie jednoducho nestíhame. Aj preto tento rok určite nebude, ale na október pripravujeme podujatie Čím budem, keď vyrastiem,“ povedala organizátorka a sľúbila, že mestský park bude opäť rozprávkový v júni 2019.

Text a foto: Martin Palkovič