Tento rok bol Piešťany Street Art Festival hlavne o hudbe

Tretí ročník festivalu pouličného umenia, Piešťany Street Art Festival, ktorý sa konal 4. augusta 2018 v centre mesta priniesol deväť koncertov kapiel a pesničkárov s vlastnou hudobnou tvorbou, pouličných hudobníkov v uliciach a jedno sprievodné podujatie.

Koncerty sa začínajú o 16.00 na Námestí slobody vystúpením kapely Roztopaš, ktorej štýl nazývajú jej členovia „považský bigbít“. Hoci kapela hrala bez speváčky, dali to s plným nasadením.

Od 17.00 festival pokračuje koncertom hard-rockovej formácie Vivetray zo Serede, ktorí hrali s dôrazom a prilákali na námestie nové publikum.

Niečo po 18.00 sa hudobný štýl mení a svoju tvorbu, ktorá by sa dala nazvať poetický folk / blues / etno, prichádza predstaviť Martin Chrobák, gitarista a pesničkár z Bratislavy v doprovode muzikantov z Mikulova.

Od 19.00 sa začína hrať aj v klube ŽiWell, kde vystupujú Už sa to rysuje, pôvodne inštrumentálne funk-rockové trio z Hlohovca, ktorí na Street Arte zahrali doplnení o dve hudobníčky, speváčku z Austrálie a hráčku na perkusie.

Približne v rovnakom čase začína koncert aj na námestí, kde hrajú Random Choices z Trenčína, ktorých drive a hudobná vyhranosť posúva túto mladú kapelu nekompromisne dopredu.

„Som rád, že Street Art Festival prináša priestor pre živé hranie na ulici, ktoré je iné ako v kluboch alebo na tradičných festivaloch. Energia hrania na ulici je neopakovateľná, ubehne 30 sekúnd a kapela môže mať pred sebou úplne iné obecenstvo, ktoré musí zaujať a v tom je to čaro. Možno by sme mali viac oceniť živé hranie, že niekto je ochotný prísť v sobotu poobede do mesta, doniesť si aparatúru a podeliť sa o svoju hudbu a názory vyjadrené v textoch. Tu nie je nič umelé, strojené alebo kalkulované, toto je pravý urban tón,“ hovorí organizátor Branislav Galo.

Okolo 20.00 začína v klube ŽiWell druhý koncert, tentokrát je to pfunkrocková skupina Mu Zamako Pe, ktorá sa postupne formuje od roku 2016 rôznymi hudobnými stretnutiami. Skupina hrá ničím neriedený underground a už len vidieť ich je zaujímavé. Hrajú autorskú tvorbu viacerých členov skupiny, ktorá je prepletená improvizáciou s prvkami rôznych hudobných štýlov.

V rovnakom čase zapadá slnko na Kolonádovom moste a so svojim špeciálnym vesmírnym hudobným nástrojom HANG DRUM prichádza Adam Faun Magula, ktorý vytvára meditatívnu atmosféru pre Maokov koncert.

Na námestí medzitým začína live looping projekt Mareka Martinkoviča alias Mustage. Jeho vystúpenie má precízne pripravenú kompozíciu, skvelý zvuk a svojou hudbou vytvára príjemne ambientnú atmosféru večera.

Festival vrcholí vystúpením Maoka na Kolonádovom moste, ktorý prichádza sólo, bez perkusionistu. Takmer od vstupu na most až po Kúpeľný ostrov sedia pri zábradlí diváci a počúvajú piesne, ktoré Maok opísal ako vyjadrenie slobody a lásky. Do toho lietajú podenky, stovky podeniek, ktorých láka svetlo mosta. Maok musí stáť takmer bez pohybu, aby po nich nestúpal. Hudba sa rozlieha riekou a pomaly končí ďalší Street Art Festival.

Týmto zároveň vyjadrujeme poďakovanie všetkým účinkujúcim, obecenstvu a partnerom, vďaka ktorým sa festival mohol uskutočniť.

Fotografie z Piešťany Street Art Festivalu 2018 prinášame na https://www.urbantone.sk/galeria/.

Text a foto: Tlačová správa/Urban Tone