Štát eviduje 2 500 čiernych skládok, toto je najväčšia v našom okolí

Veľké upratovanie Slovenska bude stáť 10 mil. eur. Boj proti nelegálnym skládkam včera vyhlásilo ministerstvo životného prostredia.

Na Slovensku dnes je evidovaných zhruba 2 500 nelegálnych skládok. Reálne ich môže byť až 7-tisíc.

Rezort samosprávam ponúkol možnosť čerpať finančné prostriedky na odstránenie čiernych skládok. Maximálna výška podpory pre žiadateľa je 100-tisíc eur na jedno miesto. Štát financuje 95 % nákladov, zvyšok zaplatí obec.

Z dotácie Recyklačného fondu je možné uradiť zber, odvoz a legálne uloženie odpadu, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni. Ministerstvo tiež podporí úpravu poškodeného miesta do pôvodného stavu.

Šancu na odpratanie preto majú aj tony odpadu v severnej časti katastrálneho územia Piešťan, neďaleko Biskupického kanála.


Najväčšiu skládku v okolí Piešťan si môžete pozrieť aj na panoramatických záberoch, stiahnete si ich tu a tu.


V roku 2011 sa tam nachádzali zbytky z rekonštrukcie Kolonády. O pár mesiacov neskôr miesto vyčistila Slovenský vodohospodársky podnik. Jeho zástupca Milan Koščál však už vtedy vyjadril obavu, že skládka vznikne opäť.

Po troch rokoch je situácia na mieste oveľa horšia. Okrem toho sa v širšom okolí nachádzajú desiatky, možno aj stovky menších čiernych skládok.

Podnikateľom aktuálne hrozí za ich založenie pokuta do výšky 16 596 eur, fyzické osoby môžu zaplatiť maximálne 166 eur. Ministerstvo už avizovalo zmenu zákona, podľa ktorého sa táto sadzba zvýši až na 1 500 eur. Pokuta pre právnické osoby sa potom môže vyšplhať až na 350-tisíc eur.


Upozorniť kompetentné úrady na čierne skládky vo svojom okolí môžete prostredníctvom aplikácie TrashOut.


Porovnajte ako vyzeralo toto miesto 15. apríla 2012 (po odprataní prevažne stavebného odpadu) a ako vyzerá dnes (28. apríla 2015). Ďalšie fotky zobrazujú aktuálny stav:

Porovnajte ako vyzeralo toto miesto 15. apríla 2012 (po odprataní prevažne stavebného odpadu) a ako vyzerá dnes (28. apríla 2015). Ďalšie fotky zobrazujú aktuálny stav:

skladka 3 skladka 4 skladka 5 skladka 6 skladka 7 skladka 8 skladka 1

Text a foto: Martin Palkovič Zdroj: minzp.sk