Socha – objekt – svetlo – hudba. Nocturno pripomenulo slávnu výstavu

Multimediálny program, ktorý sa uskutočnil v piatok 20. augusta pred Domom umenia, bol poďakovaním osobnostiam, vďaka ktorým vznikla v Piešťanoch galéria pod holým nebom.

Podujatie si prepožičalo názov Nocturno z hudobných večerov, ktoré boli organizované v rámci slávnej výstavy s názvom Polymúzický priestor – socha- objekt – svetlo – hudba. V roku 1970 bola táto výstava priamym pokračovaním Sochy piešťanských parkov.

Digitálne spracovanie vizuálnych materiálov Polymúzického priestoru do videomappingu na fasáde Domu umenia predstavila umelecká dvojica Nano vjs, o hudbu sa postarala kapela Basostroj.

„Podujatím sme sa chceli poďakovať výrazným osobnostiam, ktoré stáli za zrodom myšlienky zriadiť v Piešťanoch galériu pod holým nebom,“ uviedlo v tlačovej správe Mestské kultúrne stredisko Piešťany, ktoré toto podujatie pripravilo.

Súčasťou aktivít projektu s názvom Mesto ako galéria bolo aj osadenie ôsmich konštruktivistických sôch z kolekcie Variácie na nekonečno od Alexandra Trizuljaka. Mestu Piešťany poskytli tieto diela na dlhodobú výpožičku deti autora. V rámci podujatia Nocturno boli tieto sochy dočasne nasvietené.

Text a foto: Martin Palkovič