Sneh kedysi odvážali na nákladiakoch

Zatiaľčo v posledných rokoch je pohľad na zasnežené Piešťany skôr výnimkou, ešte v poslednej dekáde minulého storočia museli sneh odvážať z centra mesta na nákladiakoch (titulná fotka Jána Gala je z roku 1999).

Výnimočnú zimu zažilo naše mesto v januári 1987. Po teplom začiatku roka (+12°C) prišla náhla zmena počasia, teploty vzduchu zo dňa na deň klesli aj o viac než 20 stupňov.

Kronikár mesta Piešťany zaznamenal, že 3. 1. 1987 boli nočné teploty -13°C. O dva dni neskôr už bolo -17°C aj cez deň a v noci klesla teplota vzduchu o ďalších 10 stupňov.

„Od 11.1. do 12.1. bola veľká fujavica; napadlo veľa snehu vznikla dopravná kalamita. Bolo prerušené vyučovanie na školách a to v dňoch 12. až 14.1. Silné mrazy trvali až do 18.1. Potom na niekoľko dní boli miernejšie mrazy, cez deň -1°C až -3°C. Koncom januára opäť silné mrazy, v noci až -25°C. Sneh bol stále celý január,“ píše kronikár.

Naozajstné zimy si Piešťanci pamätajú aj z 90. rokov minulého storočia. Podľa mestskej kroniky priniesla silná fujavica 21. februára 1992 do Piešťan 30 cm snehu. Súvislá snehová pokrývka bola v Piešťanoch od 23. decembra 1996 až do polovice februára nasledujúceho roka. Približne 20 centimetrovú snehovú pokrývku zaznamenal kronikár aj v polovici februára 1999.

Zima v roku 1992. Foto: Ján Galo

Zo snehu a silných mrazov sa tešili deti, ktoré si vďaka tomu mohli robiť klziská, napríklad na parkoviskách. Na fotografii Michala Lipku je parkovisko pred dnešnou Kockou.

„Keď bola tuhšia zima, stihli sme niekedy za noc naliať aj 5 cm hrubú vrstvu ľadu. Cez deň za svetla sa korčuľovalo, večer sa vo svetle lámp hral hokej. Klzisko bývalo neustále plné, s výnimkou niekoľkých dní v zime 1968, keď počas 23.12. 1968 – 1 .1. 1969, televízia vysielala denne seriál o Rýchlych šípoch „Záhada hlavolamu“ – vtedy bolo na pol hodinu celkom prázdne. Všimnite si tie snehové mantinely. V niektoré zimy napadlo toľko snehu, že sme ho nemali kam dávať a vydržal až do marca,“ spomína Michal Lipka, ktorý túto fotografiu poslal na facebookovú stránku Piešťany – History.

Prednádražie 1967. Foto Michal Lipka

Radosť arabských návštevníkov zo snehu zaznamenal v roku 1974 Eduard Budke. Podľa jeho slov ho vtedy videli prvýkrát. Snáď nebude sneh o pár rokov na Slovensku podobnou raritou ako v krajinách, z ktorých títo hostia do Piešťan prišli.

Arabskí návštevníci sa prvý raz stretli so snehom. Rok 1974. Foto: Eduard Budke

Text: Martin Palkovič Zdroj foto: Piešťany – History