Slováci v rovnošatách – Vojenské historické múzeum Piešťany má novú expozíciu

Vojenský historický ústav – Vojenské historické múzeum v Piešťanoch spustilo pre svojich návštevníkov novinku v podobe stálej expozície Slováci v rovnošatách 1848 – 2020.

Návštevníci po prvýkrát uvidia viac než 300 zaujímavých malorozmerných zbierkových predmetov z 22 zbierok múzejného fondu, ktoré boli doposiaľ uložené iba v depozitároch oboch múzejných oddelení VHM v Piešťanoch a vo Svidníku. Expozíciu obohacujú aj ďalšie predmety kultúrnej hodnoty pochádzajúce zo súkromných zbierok milovníkov histórie.

Stála expozícia Slováci v rovnošatách 1848 – 2020 sa nachádza v nových výstavných priestoroch v jednej z častí historického hangáru H-1, v areáli piešťanského vojenského historického múzea. V priebehu mája a júna sa pre návštevníkov postupne otvoria všetky súčasti VHÚ. Presný rozpis je dostupný na tejto adrese.

Expozíciu dobových zbierkových predmetov výstroja vojakov v piatok (7. mája) otvorili minister obrany SR Jaroslav Naď spolu so štátnym tajomníkom rezortu Marianom Majerom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a riaditeľom Vojenského historického ústavu plk. Miloslavom Čaplovičom. Minister Naď pri tejto príležitosti priblížil, že rezort obrany v súčasnosti pripravuje pre profesionálnych vojakov nové a moderné uniformy.

„Som veľmi rád, že ani pandémia nezastavila pracovníkov Vojenského historického múzea v rozvoji a príprave nových expozícií pre návštevníkov. Ich prácu si nesmierne cením, pretože zachovávajú významné spomienky na naše dejiny. Verím, že nová expozícia ešte zvýši pomerne vysoký záujem, ktorému sa naše vojenské múzeá tešia,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

Zároveň pri tejto príležitosti priblížil plány rezortu v otázke zabezpečenia nových uniforiem pre profesionálnych vojakov. „Príslušníci Ozbrojených síl SR si zaslúžia nové uniformy, ktoré budú spĺňať všetky prvky tradícií a histórie našich ozbrojených síl, nie také, ktoré sú odkazom vojenských poradcov, ktorí sem prišli niekedy po 2. svetovej vojne a ukázali nám to, ako majú naši vojaci vyzerať. My máme vlastnú históriu,“ uviedol.

Ako priblížil riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Miloslav Čaplovič, nová expozícia mapuje vojenskú minulosť Slovenska od revolúcie v roku 1848 až do dnešných čias, keď vojenskú minulosť, prítomnosť, ale aj budúcnosť Slovenska tvoria príslušníci moderných Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

„Ide v poradí už o štvrtú sprístupnenú expozíciu. Ňou chceme návštevníkom priblížiť štyri hlavné vojenské míľniky, na ktorých stoja naše vojenské tradície – rok 1848, prvý odboj československý, druhý odboj československý a novodobé ozbrojené sily a operácie na podporu mieru a stability vo svete,“ dodal.

Rezort obrany v súčasnosti pripravuje stavebnú dokumentáciu na výstavbu novej haly vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch, v ktorej expozícia bude mapovať obdobie od roku 1945 až po súčasnosť.

Zdroj: Tlačová správa Ministerstvo obrany SR / mosr.sk Foto: Martin Palkovič