Preteky Okolo Slovenska vyhral Jannik Steimle, cyklisti prefrčali aj cez Piešťany

Posledná etapa 64. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska viedla z Topoľčianok do Skalice a prechádzala aj cez Piešťany a okolité obce, kde trasu lemovali desiatky fanúškov tohto športu.

O žltý dres bojovali najmä Jannik Steimle (Deceuninck – Quick-Step) a Nico Denz (Sunweb). Na úvodnej horskej prémií Skýcov pozbieral najviac bodov Fernando Barceló (Cofidis). Nasledovala rýchlostná prémia v Topoľčanoch, kde Denz získal tri bonifikačné sekundy a priebežne sa obliekal do žltého dresu. Ďalšiu rýchlostnú prémiu pre zmenu ovládol Steimle a v celkovom poradí sa zaradil opäť pred Denza. Obidvaja mali rovnaký čas.

Tak sa vytvoril únik dňa, ktorý tvoril Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang), Jakub Otruba (Elkov – Kasper), Kristián Hočevar (Adria Mobil) a Nikolaj Cherkasov (Gazprom – RusVelo). Medzi únikom a pelotón sa dlhší čas pohyboval osamotený Ján Andrej Cully (Dukla Banská Bystrica). Najvyšší náskok vedúceho kvarteta bol päť minút. Čech strácal v celkovom poradí len dvadsaťosem sekúnd a tak sa virtuálne stáva lídrom pretekov.

Slovenský reprezentant sa vrátil do pelotónu 47 kilometrov pred páskou, vedúca skupina bola eliminovaná šesťtisíc metrov pred cieľom. V záverečnom šprinte sa presadil Rudy Barbier (Israel Start-Up Nation) pred Álvarom Hodegom (Deceuninck – Quick-Step). Tretí skončil Martin Laas (Bora – hansgrohe), ktorý tak udržal zelený dres.

Jannik Steimle prišiel do cieľa na desiatom mieste a keďže Nico Denz nebral bonifikácie, Nemec v službách Deceunincku mohol sláviť najväčší kariérny úspech. Dominanciu jeho tímu podčiarkol tretím miestom v GC Shane Archbold. Najlepším Slovákom bol v poslednej etape Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica), do cieľa prišiel na 41. mieste.

Záverečná 4. etapa pretekov sa začínala dnes o 10.45 h v Topoľčiankach, cyklisti o 12.16 prechádzali Bankou, krátko nato…

Uverejnil používateľ Obec Banka Sobota 19. septembra 2020

Najbojovnejším pretekárom bol vyhlásený Jonas Rapp, ktorého snaživé výkony v prvej aj poslednej etape ocenili organizátori cenou pre najbojovnejšieho cyklistu celých pretekov. Jakub Otruba sa vďaka svojej dnešnej aktívnej jazde vyšvihol do Top 10, preteky ukončil na deviatom mieste. Lukáš Kubiš ako najlepší Slovák dokončil preteky na 37. mieste.

Text: okoloslovenska.sk Foto: Viktor Vrábel, Martin Palkovič