Piešťany v znamení filmu – na svoje si príde každý

Vizuálnym zážitkom v najväčšej slovenskej kinosále oficiálne začal 10. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik.

Otváracím filmom bol dokument Wima Windersa Soľ zeme. Stovky divákov mali vďaka tomu vo štvrtok 10. septembra nevšednú možnosť vidieť najlepšie zábery svetovo uznávaného fotografa Sebastiãoa Salgada na veľkom plátne. Jedna z tém filmu bola pritom nanajvýš aktuálna – dotýkala sa utečencov.

Fanúšikovia fotografie si prídu na svoje aj v závere festivalu, keď bude v premiére uvedený slovenský dokument Očami fotografky od Mateja Mináča. Dovtedy im organizátori ponúknu vyše 160 filmov v štyroch kinosálach, prírodnom amfiteátri aj v klube ŽiWell. Pred Domom umenia budú každý večer živé koncerty a na programe sú tiež stretnutia s filmármi.

Festival aj tento rok udelí cenu Meeting Point Europe pre najlepší film na základe hlasovania kritikov z 15 európskych krajín. V súťažnej sekcii Cinematic.doc ocenia najlepší slovenský dokument. Nebude chýbať profil filmárskej osobosti – sekcia Rešpekt je tento rok venovaná tvorbe pokračovateľa tradície európskeho autorského filmu Jaimemu Rosalesovi.

Na svoje si v sekcii Cinematik Jr. prídu aj deti a sobotná noc v kine Fontána sa bude aj tentoraz niesť v znamení napätia. Až do nedeľného rána tam možno bude počuť výkriky strachu. V sekcii s názvom Els crits de la por je totiž zaradená katalánska hororová séria [Rec].

Niektoré projekcie sú dokonca zdarma – pod značkou PNky Cinema každý večer ožije prírodný amfiteáter a prvýkrát v histórii festivalu budú premietať aj v Kongresovom centre na Kúpeľnom ostrove.

Podrobný program festivalu Cinematik nájdete na tejto adrese.

cinematik_2015_1 cinematik_2015_2 cinematik_2015_3 cinematik_2015_4 cinematik_2015_5 cinematik_2015_6 cinematik_2015_7 cinematik_2015_8  cinematik_2015_10 cinematik_2015_11 cinematik_2015_12 cinematik_2015_13

Text a foto: Martin Palkovič