18.07.2015 # 13:11 # 13:11

Piešťanské Žito vo Východnej

Inzercia

Už tradične sa začiatkom júla uskutočnil folklórny festival Východná, ktorý je najstarším a najrosiahlejším celoslovenským festivalom a vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry.

Návštevníci mohli vidieť až 35 programov na Veľkej scéne, ale aj sprievodné podujatia ako napríklad tanečné domy, hudobné a spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti. 61. ročník bol špecifický rekordným počtom účinkujúcich, predstavilo sa ich vyše 2000, z toho 1000 v pásme Talenty, kde mal svoje zastúpenie aj Folklórny súbor Žito, ktorý funguje pod záštitou Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch.

FS Žito ako najmladší piešťanský súbor už po 2,5 roku tvrdej práce mohol účinkovať na podujatí tohto formátu. Zo širokej palety spevov, scénicky spracovaných kalendárnych obyčajov vo zvykoslovných pásmach či tanečných choreografií z rôznych regiónov (Myjava, Tekov, Liptov, Horehron), ktoré má súbor vo svojom repertoári, vybral na toto celoslovenské podujatie tanečné pásmo práve z nášho regiónu.

Mladí folkloristi počas sobotného popoludnia predviedli veselú choreografiu Pobiedzimske prekáračky, kde prezentovali nielen spevy a tance, ale aj miestne kroje. FS Žito sa totiž podarilo zadovážiť pôvodné ženské kroje, a šikovné ruky tanečníčok a vyšívačiek z Piešťan a Oravy sa na základe tradičnej predlohy postarali aj o krásne nové výšivky na mužských košeliach. Všetky kroje návštevníci festivalu ocenili pre ich ozdobnosť a náročnosť ručných prác.

Dvadsiatke tanečníkov z Piešťan hrala do tanca Krajnanská muzika z Krajného pod vedením primáša Jána Karlika. FS Žito si ako jeden z mála piešťanských súborov zakladá na tom, že sa venuje práve vlastnému regiónu, a to napriek náročnosti na získavanie zdrojov a inšpirácie pre tvorbu choreografií. Snaží sa rozvíjať naše tradície a uchovať ich typické prvky aj pre ďalšie generácie.

Okrem tanečného vystúpenia FS Žito prezentoval región aj v rámci nedeľného programu Tradičná kuchyňa, kde návštevníkom ponúkol tašky plnené kozím syrom a čerešňové halušky z Hubiny. Poctivá príprava doplnená spevom a výborná atmosféra kuchyne mala u návštevníkov veľký úspech.

Záznam s vystúpenia si môžete pozrieť tu.

DSC_0012 DSC_0013 DSC_0014 DSC_0055 DSC_0069 DSC_0075 DSC_0090 DSC_0167 DSC_0179 DSC_0184 DSC_0207 DSC_0211 DSC_0218 DSC_0231 DSC_0237 DSC_0252

Text: Eva Bilená Foto: Eva Ryšavá

X