Obrazom: Krakovany boli plné hudby a tanca

Posledný júnový víkend znela krakovianskym amfiteátrom hudba, spev a dobrá nálada. Uskutočnil sa XIII. Župný festival kultúry a 53. ročník folklórnych slávností Krakovany 2019. Obec neďaleko Piešťan opäť hostila účinkujúcich z rôznych kútov nielen trnavského regiónu.

Piatkový program odštartoval a dobre naladil všetkých zábavychtivých koncertom kapely MADratz, ďalej sa predstavil spevák Itcho Pčelár so svojou kapelou Rock n‘ Rolla a večer zavŕšil koncertom obľúbenej kapely Slniečko.

Sobota sa niesla už v znamení folklóru a uchovávania ľudových tradícií. Na pódiu v župnom programe ,,Prechádzky po kraji“ , sa divákom na úvod predstavili ľudové hudby Malí a Mladí huslisti z Červeníka s ľúbostnými, pracovnými i žartovnými piesňami z Dolného Považia a Trnavskej roviny.

Po nich nastúpila veselá kopa chlapov z chlapskej speváckej skupiny Škrupinka z Trenčína, ktorí divákov zabavili najprv jágerskými a pytláckými pesničkami a neskôr piesňami zo Soblahova a trenčianskeho regiónu.

Ďalej účinkovali mužská spevácka skupina Važinár s ľudovou hudbou Muzička zo Šoporne, ktorí patria medzi pravidelných účastníkov tohto podujatia.

Po nich javisko patrilo domácej Krakovienke a Karpartskej muzike a programu Šak to pekné časy bývali. Veselo o vínečku pre divákov zaspievali i zatancovali Karpatskí valaškári spoločne s ľudovou hudbou Picúchovci z Dolnej Krupej.

Každoročne do Krakovian zavítajú aj folkloristi, ktorí reprezentujú folklór zo Žitného ostrova, tentokrát to bol folklórny súbor Megyer z Veľkého Medera, ktorý zatancoval tance z okolia Bodrogu, tance z Felcsíku a tance z obce Méhkerék. Sobotný večer ukončilo vystúpenie folklórneho súboru Zobor z Nitry, ktorý sa predstavil s programovými číslami z troch kultúrnych oblastí.

Prvou bola oblasť Ponitria, kde sme uvideli Palicový tanec a dievčenské koleso z Vrábel. V ďalšej časti sme sa presunuli do oblasti Pravnianskej doliny s tancom Poluvskie krútenia a v záverečnej časti programu sme navštívili oblasť Horehronia – konkrétne obec Telgárt , kde sme si vychutnali jedinečné rytmické tanečné motívy a viachlasný spev.

Po programe nasledovala ešte veselica s Cimbalovou hudbou Zobor. Nedeľný horúci deň priniesol potešenie z vystúpenia najprv menších i väčších folkloristov v programe ,,Tancuj, tancuj, vykrúcaj.“

Ako sa tancuje a vykrúca v Kerestúri nám predviedli detský folklórny súbor Dudvážtek a folklórny súbor Dudváh z Križovian nad Dudváhom. Po nich sa javisko zaplnilo húfom detí z detského folklórneho súboru Krakovanček, ktorí prezentovali tradičné zvyky v jarnom období.

Detský folklórny súbor Nezábudky z Drietomy predviedol tance mazurka a čardáš z Drietomy a šibačku. Zavítala aj ľudová hudba Rovenec z Nového Mesta nad Váhom s ľudovými piesňami z Ljéskového do Kálnice.

Po hudbe prišiel opäť na rad tanec v podaní domáceho folklórneho súboru Lusk s hudobným sprievodom ľudovej hudby Borovienka a zatancovali tanec zo Soblahova, tanec Očová, Očová, pásmo tancov z Krakovian, ako sú Šečkár, Hrnčekový, Strofické tance a Trasená.

Záver za tohtoročnými krakovianskymi slávnosťami urobil folklórny súbor Mladosť z Dubnice nad Váhom s profilovým programom ,,Zlatá Mladosť“, ktorým si v tomto roku pripomínajú 50. výročie založenia súboru. Všetkým účinkujúcim, divákom a všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na prípravách podujatia patrí veľká vďaka.

Tešíme sa na stretnutie v budúcom roku, 26. – 28. júna 2020, na XIV. Župnom festivale kultúry a 54. ročníku folklórnych slávností Krakovany 2020. Dovidenia o rok!

Text: Veronika Behúlová, Trnavské osvetové stredisko Foto: Peter Seitler