Lúčnica si vyslúžila dlhý potlesk, snáď nebol nadlho aj posledným

Slovenský triptych, nový program Umeleckého súboru Lúčnica, mal v Piešťanoch premiéru iba pár minút po oznámení nových protiepidemických opatrení. Prvé verejné predstavenie preto bolo na istý čas zároveň posledným.

Už počas prvého októbrového víkendu si mali program vzdávajúci úctu pastierom, roľníkom aj remeselníkom užiť diváci v ďalších slovenských mestách. Krátko pred začiatkom veľkolepého tanečného a hudobného divadla v piešťanskom Dome umenia však predseda vlády Igor Matovič informoval o zákaze hromadných podujatí, ktorý začne platiť 1. októbra.

Slovenský triptych je obnovenou verziou programu, na ktorom sa pred rokmi dramaturgicky a režisérsky podieľal profesor Štefan Nosáľ a k jeho súčasnej podobe prispel aj choreograf Ján Blaho.

Tanečný súbor, orchester a spevácka skupina Lúčnice v Slovenskom triptychu zobrazujú tri základné pracovné oblasti našich predkov – pastierstvo, roľníctvo a remeselníctvo. Diváci vďaka tomu zažili rozmanitosť tradičnej kultúry, ktorú náležite ocenili. Záverečný potlesk postojačky trval dlhšie než obvykle, snáď nebol pre Lúčnicu na dlhú dobu posledným.