Krása kraslíc vyráža dych

Je to výstava, ktorú si môžete prísť pozrieť niekoľkokrát a vždy objavíte niečo nové, hovorí zberateľ kraslíc Jozef Gruska. Balneologické múzeum Imricha Wintera sprístupnilo vo Vile Dr. Lisku časť jeho unikátnej zbierky. Podobná výstava na Slovensku ešte nebola.

„Kraslica bola odjakživa symbolom nového života. Od 7. storočia máme doklady, že sa vajíčka ozdobovali. Boli nájdené v slovenských hroboch. Tradícia je však najsilnejšia v posledných rokoch,“ hovorí spoluautorka výstavy Vladimíra Pribišová z Balneologického múzea.

Kraslice podľa jej slov zažívajú obrovský rozmach. Vzniká veľa nových techník zdobenia – napríklad pomocou semienok, stočených pásikov papiera alebo nanášaním bavlniek.

Medzi najvzácnejšie vystavené diela patria podľa Jozefa Grusku kraslice ozdobené kovaním. „Kedysi museli tovariši u kováča dokázať svoju zručnosť tým, že prikovali kúsky železa na kraslice,“ hovorí majiteľ zbierky. Svetovo unikátne sú kraslice zdobené drôtom – tento spôsob sa používa iba u nás.

Súčasné techniky umožňujú aj zobrazenie deja – napríklad Krížovú cestu. Rovnaký motív na krasliciach zo pštrosích vajec reprezentoval Slovensko aj vo forme daru pre pápeža Jána Pavla II.

Ozdobovanie kraslíc má totiž v našej krajine vysokú úroveň a tá sa stále zvyšuje. Kedysi sa krasličiarky pýšili tým, koľko kraslíc ozdobila za hodinu. Dnes trvá vyzdobenie jednej kraslice celé dni až týždne.

Cieľom výstavy nie je iba ukázať krásu kraslíc, ale aj motivovať a inšpirovať tvorcov i zberateľov. Výstava Krása kraslíc totiž prezentuje jednotlivé exponáty ako umelecké diela. Vo Vile Dr. Lisku ju môžete navštíviť do 31. mája.

Otváracie hodiny pondelok až piatok od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 h. Nedeľa od 13.00 do 17.00 h.

Text a foto: Martin Palkovič