Keď znela Modlitba pro Martu, ľudia stáli ako pri hymne

Posledný koncert Marty Kubišovej na Slovensku bol plný emócií. Speváčka, ktorá sa lúči s kariérou, zaradila na záver vystúpenia svoje najväčšie hity Hey Jude, Magdaléna a Modlitba pro Martu, ktorá je symbolom odporu proti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Marta Kubišová sa so svojim fanúšikmi lúčila Košiciach, Trenčíne, Banskej Bystrici aj v Bratislave. Definitívne posledný koncert sa uskutočnil v piešťanskom Dome umenia v nedeľu 29. októbra, deň po 99. výročí založenia Československa. Bol teda akousi neoficiálnou oslavou sviatku, na ktorý sa u nás zabúda.

Turné, ktorého bol piešťanský koncert súčasťou, má názov Naposledy. Speváčka ho ukončí 1. novembra v Českých Budějoviciach, kde sa narodila. Jej vystúpenia sú preto prevažne spomienkové. Prevažujú staré hity, ale v druhej polovici dostali priestor aj piesne z albumu Soul. Nahrala ho s Petrom Maláskom, ktorého orchester ju sprevádzal aj v Piešťanoch.

Ako špeciálny hosť sa predstavila Aneta Langerová. Najprv spolu zaspievali duet Život není pes. Nasledovali tri piesne prvej víťazky súťaže Česko hľadá SuperStar. Langerovú publikum odmenilo potleskom postojačky podobne ako v závere koncert Martu Kubišovú pri každej jej piesni.

Najväčšie emócie však vzbudila Modlitba pro Martu. Už v jej úvode sa všetci potichu postavili ako pri hymne. Po jej posledných tónoch nechcelo publikum dlho pustiť Martu Kubišovú z pódia.

Text: Martin Palkovič Foto: Marek Bučko