Deň architektúry: Deti skrášľovali jazvy Piešťan

Slovan, Lipa alebo Park pasáž. Na notoricky známe, ale aj menej viditeľné problémy vo verejnom priestore poukázali tento rok organizátori Dňa architektúry. Téma ľudí zaujala, na cyklojazdu ich prišiel rekordný počet.

Zastavili sa napríklad pri monumentálnom schodisku Domu umenia, na Pribinovej ulici a pozreli si aj výstavbu nových domov na Heinole. „Tieto a ďalšie miesta majú väčšie či menšie nedostatky. Niektoré idú opraviť ľahšie, iné sa zdajú úplne stratené,“ hovorí architektka Eva Rohoňová, ktorá účastníkov sprevádzala.

Schodisku Domu umenia by podľa nej pomohla svetelná inštalácia, miesta na sedenie alebo kaviareň. „Ide o to pritiahnuť sem ľudí, aby tento priestor nezostával prázdny a neslúžil iba na odkladanie bicyklov prípadne ako úkryt pre popíjajúcu mládež,“ dodáva organizátorka podujatia.

Podobné riešenia navrhuje aj pre Park pasáž – uličku spájajúcu pešiu zónu a mestský park: „Mesto by sa malo najprv postarať o jej vzhľad. To by potom mohlo prilákať nové prevádzky, ktoré by tam pritiahli život.“

Aktuálne totiž ide o priestor, ktorému sa ľudia začínajú vyhýbať. Namiesto úzkej uličky plnej odpadkových košov si radšej vyberú inú cestu.

Práve Park pasáž mali možnosť vylepšiť, aspoň na papieri, aj deti. Deň po cyklojazde sa v rámci Dňa architektúry konala tvorivá dielňa, počas ktorej vznikali návrhy, ako niektoré miesta skrášliť.

Park pasáž by podľa jedného z nápadov mohla byť uličkou zamilovaných. Hotel Lipa má mať farebnú fasádu, ktorá sa bude meniť podľa nálady a pri vstupe do mestského parku má byť čitateľský chodník, aby si na jeho povrchu mohli ľudia počas prechádzky prečítať noviny. Aj takto si svoje mesto predstavujú najmenší.

„Chceli sme deti naučiť premýšľať o svojom okolí, aby k nemu boli postupne citlivejšie,“ vysvetľuje Eva Rohoňová a dodáva, že workshop mal skvelú odozvu.

„Zazneli aj návrhy, aby sme nabudúce tvorili priamo v teréne, aby deti dostali možnosť zlepšiť naše mesto aj v skutočnosti. Uvidíme, čo sa podarí na budúci rok, ale tvorivé dielne by sa mohli stať tradíciou rovnako ako cyklojazda,“ uzavrela organizátorka Dňa architektúry.

Pozrite si tvorivú atmosféru workshopu:

den-archietktury-2016-workshop_1 den-archietktury-2016-workshop_2 den-archietktury-2016-workshop_3 den-archietktury-2016-workshop_4den-archietktury-2016-workshop_8 den-archietktury-2016-workshop_5 den-archietktury-2016-workshop_6 den-archietktury-2016-workshop_7 den-archietktury-2016-workshop_9 den-archietktury-2016-workshop_10 den-archietktury-2016-workshop_11 den-archietktury-2016-workshop_12 den-archietktury-2016-workshop_13

Text a foto: Martin Palkovič