Cyklisti demonštrovali za bezpečnú cestu do Vrbového

Automobilovú dopravu medzi mestami Piešťany a Vrbové zdržalo takmer dvesto cyklistov, ktorí sa zúčastnili podujatia Zelená cyklojazda. Ich cieľom bolo upozorniť na potrebu vybudovania bezpečnej cyklocesty.

Peletón odštartoval v sobotu 29. apríla dopoludnia z Elektrárne Piešťany. Účastníci už tam podpisovali petíciu, ktorá má podporiť snahu samospráv premeniť nepoužívaný násyp železničnej trate na cyklo-dopravnú komunikáciu.

Demonštračnú cyklojazdu zorganizoval Inštitút pre trvalo udržateľný rozvoj. Podľa predsedu tejto neziskovej organizácie Dušana Knapa sa podujatia zúčastnilo takmer 200 cyklistov: „Piešťany opustilo 182 ľudí na železničnom priecestí a na vjazde do Vrbového ich bolo 175. Niektorí sa po ceste pridali, niektorí odbočili a išli domov.“

Zástupcovia Piešťan, Vrbového, Krakovian a Trebatíc včera podpísali zakladateľskú zmluvu a stanovy združenia Zelená cesta, ktorého cieľom je získať do vlastníctva alebo prenájmu železnicu a následne zabezpečiť výstavbu a prevádzku cyklotrasy.

Prvé rokovania s generálnym riaditeľom Železníc Slovenskej republiky sú podľa starostu Trebatíc Juraja Vala naplánované už na budúci týždeň. O ich výsledku budeme informovať.

Petíciu môžu priaznivci vybudovania cyklotrasy podpisovať na mestských a obecných úradoch dotknutých samospráv.

Text, foto a video: Martin Palkovič