Bikepark na Ahoji si užijú nielen cyklisti

Nad obcou Banka je miesto určené na aktívny oddych, ktoré je unikátne aj z celoslovenského pohľadu. Vybudovali ho dobrovoľníci, prevádzkuje samospráva a slúži širokej verejnosti.

Najdlhšie na Slovensku

Slabé zimy a nedostatok snehu dovolia lyžiarom využívať Ahoj len výnimočne, ale o to rušnejšie je na kopci neďaleko Piešťan ešte pred začiatkom jari. V období, keď iné slovenské bikeparky zimujú, Ahoj je už v prevádzke.

„Stačí, že teplota vzduch vystúpi na 5 až 7 stupňov, hneď sem príde aj 50 bikerov,“ hovorí Andrej, jeden z dobrovoľníkov, ktorí stoja za vybudovaním tohto unikátneho miesta. Dodáva, že pred troma rokmi teplé počasia umožnilo jazdiť aj na Silvestra.

Nadmorská výška 246 metrov prispieva k tomu, že na Ahoj Grasski-Bike Park trvá zimná prestávka iba dva až tri mesiace. Zaujímavosťou je, že s cyklistami sa tam stretávajú lyžiari na tráve, ktorí v posledných rokoch organizujú aj preteky s medzinárodnou účasťou.

Prekopali celý kopec

Jazdci z Piešťan a okolia sa do stavania prvých zákrut, skokov a drevených prekážok pustili pred dvanástimi rokmi. Ako sami hovoria: „prekopali sme celý kopec.“

Niekoľko tratí odvtedy už zaniklo, ale postupne sa rodili nové. V súčasnosti ich je na obecných pozemkoch šesť, majú rôznu náročnosť, na svoje si preto príde každý.

„Všetci to robíme zadarmo, podľa toho, kto má kedy čas,“ pokračuje Andrej. Od piešťanskej firmy Rent a Machine si požičali terénny bager, ktorý pomohol s hrubou prácou, ale potom bolo aj tak nutné použiť lopaty a hrable. To všetko vo voľnom čase mladých ľudí, ktorí si chodia na Ahoj zajazdiť.

Foto: Kellys

Zážitok aj bez bicykla

Bikepark si však „nenechávajú“ len pre seba. Každú nedeľu od 12.30 do 17.00 h je otvorený pre všetkých. Stačí zaplatiť symbolický poplatok za používanie vleku, ktorý prevádzkuje obec Banka.

Ak niekto príde bez bicykla, požičajú mu terénnu kolobežku. Jazda po viac i menej náročných prekážkach s výhľadom na kúpeľné mesto je neopakovateľným zážitkom a málo známou atrakciou nášho regiónu. Na svoje si vďaka kolobežkám prídu aj rodiny s deťmi.

Je čoraz známejší

Od minulého roka podporuje Ahoj ďalšia lokálna firma. Kellys Bicycles pomohla vyznačiť jednotlivé trate a vytvoriť ucelenú mapu celého strediska. Vzniklo logo a bikepark začali propagovať cez sociálne siete.

Stal sa tiež súčasťou slovenskej siete cyklotrás. Vedie tadiaľ žltá značka, ktorá spája červenú hrebeňovku s obcou Banka, kde sa napája na ďalšie cyklistické trasy. Pri vleku dokonca nechýba ani cykloservis.

Text a foto: Martin Palkovič