AKTUALIZOVANÉ: Nad Piešťanmi burácali lietajúce stroje

Bojové lietadlo JAS-39 Gripen bol jednoznačne najhlučnejším bodom sobotného programu Festivalu letectva. Český armádny pilot s ním predviedol šou, ktorá návštevníkom Festivalu letectva vyrážala dych. V prvý deň podujatia ich do Piešťan prišlo niekoľko tisíc.

Sobotný program bol venovaný 100. výročiu smrti Milana Rastislava Štefánika. Nad Piešťanmi preto preletela špeciálna formácia zložená z armádnych strojov krajín, v ktorých tento letec, diplomat, astronóm, politik a vedec pôsobil.

Milovníci letectva vďaka tomu mohli obdivovať napríklad Eurofighter Typhoon, Mirage 2000, Aero L-159 Alca aj MiG 29, ale ukážka schopností českého pilota na bojovom lietadle JAS-39 Gripen bola pre väčšinu z nich najväčším zážitkom.

Na piešťanskom nebi sa okrem vojenských lietadiel predstavila aj lotyšská akrobatická skupina Baltic Bees. Návštevníci s úžasom sledovali aj dvoch svetoznámych akrobatických pilotov – Zoltána Vereša a Martina Šonku. Nechýbala prehliadka lietadiel P-51 Mustang, L-29 Delfín, MiG15 či Yak-3. Ladné krivky historických strojov Pilatus predviedli piloti zo švajčiarskeho tímu P3 Flyers. Zaslúžený potlesk zožal český tím Flying Bulls.

„Aj keď predpovede vyzerali hrozivo, prvý deň festivalu sme si mohli užiť bez zrážok. Som rád, že sa nám podarilo program zostaviť tak, aby bol nielen o lietaní, ale aj o spomienke na Štefánika. Ja osobne som mal zimomriavky počas dvoch unikátnych preletov ponad mohylu, ktorými sme si uctili jeho pamiatku. Myslím si, že so všetkými spoluorganizátormi a partnermi môžeme hrdo prehlásiť, že sa nám podarilo založiť tradíciu nového leteckého sviatku. Verím, že zajtra bude počasie tak isto zhovievavé a privítame ďalších nadšencov lietania,“ zhodnotil prvý deň podujatia jeho organizátor Hubert Štoksa.


AKTUALIZOVANÉ 5. mája o 8.45 h: Organizátori Festivalu letectva prostredníctvom sociálnej siete Facebook oznámili, že nedeľný program podujatia je zrušený. „Na letisku intenzívne prší a fúka silný vietor. Podľa meteorológa sú poveternostné podmienky na hranici možnosti lietania. Do poslednej chvíle sme verili, že počasie bude lepšie tak, ako včera. Kvôli bezpečnosti divákov sme museli spraviť rázne rozhodnutie. Dnešný letecký deň je zrušený. Ak ste si kúpili vstupné na nedeľu, bude možnosť vstupenky vrátiť, alebo ich použiť na nedeľu SIAF 2019.“

Neskôr usporiadatelia informovali o zrušení nedeľného programu aj prostredníctvom tlačovej správy

„Dnes, bohužiaľ, zlá predpoveď vyšla. Neočakávame, že by v tomto počasí vôbec niekto prišiel. Ale v prvom rade letecký deň rušíme kvôli bezpečnosti,“  vysvetlil letový riaditeľ podujatia Ivan Chvojka.

Letecký meteorológ Martin Housa dodal: „Nárazový vietor dosahuje rýchlosť až 15 až 20 m/s. Piloti by nemohli ani plnohodnotne predvádzať svoje ukážky a takýto vietor a turbulencia môže byť pre ľahšie lietadlá aj nebezpečný. Oblačnosť je veľmi nízka, niektoré kopce v okolí letiska majú zakryté vrcholy.“

Ľudia, ktorí si kúpili vstupenky na nedeľu, dostanú peniaze späť alebo ich budú môcť použiť na nedeľný program počas medzinárodných leteckých dni SIAF 2019, ktoré uskutočnia 3. a 4. augusta 2019 na letisku Sliač.


Text, foto a video: Martin Palkovič Zdroj: festivalletectva.sk