12.04.2018 # 10:40 # 10:40

Ste za zachovanie pietneho miesta Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Námestí Slobody v Piešťanoch?

Dňa 20.3. 2018 sme podali žiadosť na mesto o osobitné užívanie verejného priestranstva na Námestí Slobody v Piešťanoch, ako miesta spomienky na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, miesta na ktorom by občania mohli prejaviť svoju solidaritu a pri ich fotografií vzdať úctu zapálením sviečky. Žiadosť bola vymedzená na dobu od 20. 3. 2018 do 21. 4. 2018.

Oficiálne vyjadrenie sme doposiaľ neobdržali, ale fotka Jána a Martiny bola už niekoľkokrát premiestnená a tlaky na zrušenie pietneho miesta sa zosilnili.

My, ako organizátori protestných zhromaždení Za slušné Slovensko v Piešťanoch máme jednoznačný postoj k zachovaniu pietneho miesta na Námestí slobody. Na druhej strane, cítime, že toto rozhodnutie by malo byť spoločné rozhodnutie obyvateľov nášho mesta.

Prešlo sedem týždňov od ich brutálnej popravy. Ak teraz Jána a Martinu odsunieme na cintorín, nedoprajeme im pokoj, ale odkážeme ich do zabudnutia. Možno je pohľad na ich fotku a horiace sviečky bolestivý, pretože nám pripomína našu pominuteľnosť, ale pohľad na nich nás zobúdza zo sna, že Slovensko je úspešný projekt. Zisťujeme, že stabilita bola iba ilúziou. A skutočnosť je viac ako desivá. Uvedomujeme si, že žijeme v krajine v ktorej bol popravený mladý novinár aj so svojou snúbenicou len za to, že písal články o konkrétnych ľuďoch. Že žijeme v krajine, v ktorej sú ľudia bití, ponižovaní a zastrašovaní. V krajine, kde „naši ľudia“ obrali mnohých o zdravie, pokoj a majetky.

Žijeme v Piešťanoch, meste snov. V skutočnosti žijeme v meste, v ktorom majú ľudia doslova strach čo i len vyjsť na pódium a zaspievať hymnu. Sme zakliati v tomto strachu z verejného prejavenia svojho názoru. Očakávame, že ak sa prejavíme, postihne nás katastrofa, vyhodia nás z práce, alebo budeme nejako perzekvovaní. Celá táto krajina je zakliata. V žiadnom prípade toto nie je obžaloba ľudí z ustráchanosti. Taká je skutočnosť. V takejto krajine žijeme. Je to výstraha ako sa tento zlepenec stability, kde jediným lepidlom sú peniaze, votrel do našich životov. A Ján s Martinou nám to dennodenne vyhadzujú na oči.

Toto sa musí zmeniť a tento strach rozpustiť. Už nie sme sami a ľudia sa začínajú slobodne vyjadrovať. Keď sa nájdu viacerí, ktorí sa postavia proti poslušnosti, ktorá je nespravodlivá, potom sa pridajú aj druhí ktorí by sa báli.

Ak sa dá povedať, že je niečo dobré na tragickej smrti dvoch mladých ľudí, potom je to to, že nám dávajú silu. Dôkazom o tom sú svedectvá a výpovede zničených ľudí, ktorí našli odvahu a ukazujú nám v akej krajine žijeme. Preto by sme ich nemali odsunúť do zabudnutia, ale mali by zostať v centre našej pozornosti, na Námestí Slobody v Piešťanoch, aby nám dennodenne pripomínali kde sme a kam chceme ísť.

Budeme radi ak svoj názor vyjadríte v anketu tu:

1. Som za zachovanie pietneho miesta Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Námestí Slobody v Piešťanoch na dobu neurčitú.

2. Som za zrušenie pietneho miesta Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Námestí Slobody v Piešťanoch.

Svoj postoj môžete napísať tiež úradu mesta Piešťany: http://www.piestany.sk/kontakt/

Dodatok: Predtým ako sme stihli publikovať tento text, niekto odstránil fotku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z námestia spolu so sviečkami. Nevieme kto, ani prečo, nikto nás neinformoval.


11.4.2018 Za slušné Slovensko Piešťany

Autor: Roman Mancel


 

X