Blog Petra Benka: Louis Braille pri plynovej trubke


Warning: Illegal string offset 'alt' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 14

Warning: Illegal string offset 'caption' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 15

Warning: Illegal string offset 'sizes' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16

Warning: Illegal string offset 'large' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16
1
Inzercia

Silvester 2015 pred nosom, nejaký voľnejší život dokapal na mna tak si dovolím takú mierne silvestrovsky strelenú poznámku. Nikoho sa nechcem dotknúť, nikoho uraziť. Píšem ako sa mi v hlave premlelo.

Možno by to mohla byť inšpirácia pre naše mesto bažiace po návaloch turistov, čo po sebe zanechávajú zbohatnuté hotely, reštaurácie, múzeá, kaviarne,  dobre naladené obyvateľstvo a ešte lepšie naladenú samosprávu, aby mala čo míňať a kopu Piešťancov čo sa budú velice tešit tomu.

Také ma stretlo, že mi dochtor predpísal lieky, že ráno polhodku pred jedlom. Úžasný termín. To mi prišlo ako keby som si kúpil parazól a v návode by bolo, že roztiahnuť polhodku pred dažďom. To dávkovanie mi robí doteraz problém.

Budím sa hladný a v túžbe po jedle si hneď ráno ako sadnem na postel idem dať teda pirulu. Nezažnem, našmátram hliníkovoplastovú paletku s malými pupáčikmi, slušne povedané a hľadám plný pupáčik.

Zo začiatku mi napadlo, že to je ako jedničky a nuly v digi technike. Plná je jednotka, prázdna je nula. Po nejakej dobe ma dvojkové kódy prestali baviť a napadlo mi, že tá paletka s pirulami je niečo ako písmo Louisa Brailla. Našmátram a viem, kde je plná, vylupnem, lupnem do huby, vycucnem slinku a už má pirulka tobogánik dole brehom.

Ale stretlo ma aj také, že som bol na Ukrajine, s koleskámi jasnačka. A urobili sme si aj výlet do mesta Užhorod. Bolo to roku 2011 tak si už presne nespomeniem na ulicu, ale našli sme tam zaujímavý štít. Taký nejaký medený s písmenkami čo vymyslel Louis Braille. K nemu nejaké komentáre v zrozumiteľných aj nezrozumitelných rečách.

Na tom štíte je niečo ako história či základné informácie o meste alebo sprievodca mestom. Teraz keď sa na to pozerám tak vidím, že ako tí Užhorodčani z krajiny Ukrajina myslia na ľudí bez zraku a pritom si o sebe nemyslia, že by boli svetoznámym kúpeľným mestom.

A tak ma napadlo, že tí Užhorodčani si o sebe myslia menej ako my a pritom na nevidiacich myslia viacej ako my. No neni to tak trochu aj naša hamba? No nepasovali by nám niečo také na most ze skla, do parku či na pešiu zónu? Ale ak by sa dalo tak v dôstojnej vzdialenosti od plynovej trubky. Priložená fotka slúži ako ilustrácia, aby teda bolo celkom jasno o čom melem.

Želám všetkým veselý Silvester a veľa kilometrov na koleskách v novom roku

Peter PN