16.12.2017 # 19:07 # 19:07

Blog Evy Bereczovej: Zákaz pochodu čertov vnímam ako útok na demokraciu

Len nedávno sme aj v Piešťanoch oslávili Deň boja za slobodu a demokraciu. Neprešiel ani mesiac a sme svedkami utláčania občianskych a ľudských práv, a to všetko kvôli Pochodu Krampus.

Na úvod by som chcela povedať, že tento blog píšem ako občan Slovenskej republiky a ako obyvateľka tohto mesta. Mám totiž, napriek svojmu dočasnému zamestnaniu, rovnaké práva ako predavačka, upratovačka, učiteľka, inžinierka, poslankyňa Trnavského samosprávneho kraja alebo kostolník.

Hoci si november 1989 nepamätám, lebo som vtedy mala len 3 roky, medzi najúžasnejšie veci, ktoré mne, ale aj všetkým ostatným priniesol, považujem slobodu. Môžem slobodne cestovať, slobodne študovať, slobodne vyznávať akúkoľvek vieru, slobodne vyjadrovať svoje myšlienky, slobodne sa schádzať a združovať s ostatnými ľuďmi, slobodne vyjadriť svoj názor, dokonca čítať knihy, či počúvať hudbu, ktoré sa mi páčia. Robím to bez obáv z toho, že za mňou niekto číha, sleduje každý môj krok a bez strachu z toho, čo sa môže stať. Napriek tomu, že sa v tejto krajine občas necítim šťastná, lebo nie som spokojná s politickou situáciou a s tým čo sa tu deje, môžem s čistým svedomím povedať, že sa tu cítim slobodná.

Spomínajúc na porazený fašizmus, neskôr komunizmus, a na všetkých tých ľudí, ktorí sa o to zaslúžili, ktorí za jeho porážku položili život, či zdravie, som nesmierne citlivá na akýkoľvek zásah do slobody. Nielen mojej, ale aj do slobody každého z nás. Lebo tá sloboda neprišla zadarmo. Moja generácia sa o ňu dokonca ani nepričinila, nemáme na nej nijaké zásluhy, len si ju užívame a občas zabúdame, aké máme šťastie, že máme možnosť vyrastať alebo žiť v demokratickom zriadení.

Viem, že je naivné myslieť si, že toto moje šťastie zo slobody zdieľajú aj ostatní. Možno je na čase namiesto fanatických protestov proti atrapám čertov, myslieť na to, že máme slobodnú vôľu. Možno aj keď budete najbližšie kráčať na nedeľnú omšu. Ja síce nebudem kráčať s vami, ale nebudete mi vadiť. Rovnako, keď budete kráčať cez mesto s krížom a rozhadzovať lupene na Božie telo. Nebudete mi vadiť a nebudem vám hovoriť, čo je správne a čo nesprávne. A vďaka tomu, že žijeme v demokratickej krajine, môžete toto všetko vykonávať bez toho, že by ste sa museli niečoho báť. Aj o tom je demokracia. V časoch totality tieto vaše prejavy viery boli nemysliteľné.

Preto vás takisto prosím, aby ste nezasahovali do mojej slobodnej vôle. Nepotrebujem, aby ste mi hovorili, čo je správne alebo nesprávne, dokonca ani nepotrebujem aby ste chránili moje deti. Je to moja zóna slobody, rozhodnutie, či niekam pôjdem alebo nie. Nie som zbavená spôsobilosti, dokážem rozhodnúť a vyhodnotiť, či ja a moje deti na nejaký pochod pôjdeme alebo nie.
Totalita, tá totiž nemusí byť len politická. Totalita môže byť aj náboženská a je rovnako nebezpečná.

Všetkým kresťanom prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov, Židom dôstojnú pripomienku sviatku Chanuka a pravoslávnym krásne Vianoce na Troch Kráľov. A všetkým neveriacim ľuďom príjemne strávené dni so svojimi rodinami.

Eva Bereczová

 • Fero

  Vyskúšajte vašu slobodnú vôľu a poprechádzajte sa úplne nahá po tomto alebo inom slovenskom meste, nemusíte teraz, skúste v lete. Skúste presvedčiť potom políciu, že však máme demokraciu a nech vás nechajú, lebo ich zásah budete považovať za totalitný, neprimeraný a povedzte im ešte, aby vám nezasahovali do vašej slobodnej vôle „však sa len chcem prejsť a osviežiť na čerstvom vzduchu“. Vzduch je predsa pre každého rovnako dostupný. Vaše slová, ktoré ste nám predložili k prečítaniu sú plné nenávisti, i keď ste ich obalili frázami o tolerancii. Neberiem ich. Demokracia je aj o rozhodnutí väčšiny. V tomto prípade čerti museli zostať doma a keď si myslia, že neprávom, tak im odporúčam domáhať sa svojich práv na príslušných orgánoch verejnej správy. Možno uspejú, sú čerti.

  • andrejbol

   Ako prirovnanie to „poněkud skřípe“, známe sú prípady protestov nahých žien, ktoré sú v demokraciách viacej tolerované (nepoviem, že vždy, ale určite viacej) ako v pseudodemokraciách východného typu. Len neprovokujte Evu, lebo to v mene demokracie spraví. A to by som sa išiel určite pozrieť :-))) a možno by som dal čertici prednosť aj pred pochodom čertov :—))))

 • Dan

  Pochod je uplne mimo…nevhodny cas, miesto… Takato atrapa tradicie, ktora u nas nema ziadne opodstatnenie. Nema nic spolocne so zabavou a ani adventom.
  Sa necudujem ze nepresla v inych mestach. V inych mestach boli mudrejsi a kulturnejsi. Toto je pre Piestany hanba.

  • P

   Milujem slovo tradície. Myslíte tie tradície ktoré tu (+- toto územie) boli v časoch keď si strúhal ,,človek´´ Moraviansku venušu až po dobu keď prišli Cyril s Metodom?? Lebo vtedy to bolo o tejto podobnej tradícií a tá tradícia tu bola niekoľko tisíc rokov. Ja viem pre vás je tradícia len to čo je o Kristovi, čo bolo pred tým …. asi len veľká diera. Ak tu čerti budú mať pochod mestom pár rokov po sebe, tak vlastne už pôjde tiež o tradíciu, že?! :-) Pekné sviatky

   • Dan

    No ci chcete ci nie krestanstvo kultivovalo celu Europu aj nase Slovensko. Mnohe veci ktore dnes povazujete za sampzrejmost, su tu vdaka krestanskej kulture. Mozete to cele zavrhnut a vratit sa k pohanskym tradiciam ale potom budte aj pripraveny na ovocie pohanstva.

    • provokater

     To si dobre zadrel, že kresťanstvo niečo kultivovalo. Jeden z naj vtipov aké som kedy počul. To v katolíckych novinách písali alebo rádoi Jerevan hlásilo?

     • Dan

      Co mas proti? Ci si potrboval len vypustit emociu?

     • provokater

      To nie je emócia, ale historický fakt. Spomeniem ti len niektoré z naj „kultivovaní“ kresťanstva: vražda Hypatie v Alexandrii, krížové výpravy, reconquista, upálenie Giordana Bruna, upaľovanie „bosoriek“ po celej Európe, na Slovensku napr. v Trnave, Bratislave, Krupine.., zabrzdenie rozvoja vedy a umenia na tisíc rokov… , asistencia a súhlas kresťanov s deportáciami, obrovské nakradnuté majetky po celom svete, ktoré nemajú so životom v pokore a v chudobe nič spoločné…
      To je to tvoje kultivovanie? Môžete si podať s komunistami a fašistami ruku.

     • Dan

      Vidim, ze si vytahujete z historie iba to, co potrebujete. A preto nema zmysel s Vami diskutovat. To uz by som povazovala z Vasej strany za viac ako zaujatost.

     • provokater

      Jasné, keď vytiahnem tie naj kresťanské „kultivovania“, tak to pre vás nemá zmysel.
      Dejiny kresťanstva sú plné lúpenia majetkov, násilia a krvi, láska k blížnemu, tolerancia a život v chudobe – teda skutočné hodnoty kresťanstva sa z nich akosi vytratili.

 • Duri

  Áno, máme tu demokraciu a vdaka nej ľudia petíciou vyjadrili názor že o pochod nestoja. Usporiadatelia sa snažili brániť protipeticiou ktorá však nemala ani z ďaleká taký úspech. To znamená že občania si DEMOKRATICKY zvolili že o pochod nestoja. Nechápem kde tu akože je narušenie demokracie. Skôr by som povedal že je to pekný príklad demokracie kde naozaj prevážila väčšina a bolo to zrušené.

 • Bojovali za vlasť …

  Je to odporná oslava satana a urážka Boha. Nič menej, nič viac

  • Amy

   Ano masky certov v uliciach su urcite horsi ako pedofilny knazi chraneni vatikanom. Ries skutocne problemy tej svojej cirkvi a na masky v uliciach sa vykasli

 • provokater

  Dobrý deň p. Bereczová, vo všetkom s vami súhlasím, áno, je to útok na demokraciu a slobodu, ktorý, dúfam, nevyšiel. Nemám tu priestor na rozoberanie trápnych argumentov doterajších komentárov.
  A na záver dovetok, nenadarmo sa prvá slovenská republika (z milosti Hitlera) nazývala klérofašistická. Na zastupiteľstve sme videli klérus aj fašitov a opäť sa spojili.

 • Dušan

  Pri všetkej úcte pani Bereczová, ťažko sa Vám hodnotí sloboda, pokiaľ ste tú neslobodu nezažili . Ako spomínate, komunizmus bol porazený, no problém je v tom, že sa k moci cez rôzne politické strany znovu dostali komunisti a tí tento štát beztrestne vytunelovali, rozkradli a zadĺžili. A či sa Vám to páči, alebo nie, v súčasnosti žijeme v korporatívnom fašizme, čo priznáva aj náš najvyšší ústavný činiteľ, keď verejne vyhlásil, že ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom. No a ruka v ruke s týmto novým režimom je pád slovenskej kultúry na absolútne dno. Režim vytvára pomocou programov v televízii, a podobných akcií, aká dnes prebehne v meste konzumnú, ľahko manipulovateľnú masu. Na záver citat Sokratesa, starý 2 500 rokov :
  „Demokratické zriadenie doplatí na to, že bude chcieť vyhovieť všetkým. Chudobní budú chcieť časť majetku bohatých a demokracia im to dá. Mladí budú chcieť práva starých, ženy budú chcieť práva mužov, a cudzinci budú chcieť práva občanov a demokracia im to dá. Zločinci budú chcieť obsadiť verejné funkcie a demokracia im to umožní. A až zločinci demokraciu nakoniec ovládnu, pretože zločinci od prírody bažia po pozíciách moci, vznikne tyrania horšia, než dokáže najhoršia monarchia, alebo oligarchia“

  • Andrej Bolerazsky

   Našťastie základom demokracie je princíp slobodnej voľby, slobody prejavu, slobodného prístupu k informáciám a tolerancia. Na základe prečítaného a vypočutého v diskusiách ohľadom pochodu „čertov“ vidím oveľa väčšie riziko pre našu demokraciu a slobodu v prezentovanej nevzdelanosti, intolerancii, vo fanatizme až v nenávisti (z jednej i druhej strany), ako v samotnom (a kto na to bol tak videl, že neškodnom) vystúpení ľudí v maskách čertov. Sloboda nie je len výsada, ale aj údel. Na každom z nás záleží, ako sa k nej postaví.

 • Fero

  P.S. Predstavenie pod názvom „Pochod Krampus“, ľudia, ktorí toto predstavenie chceli vidieť ho videli, spravili si foto a každý si odniesol z „kultúrneho“ zážitku čo uznal za vhodné. Schválne som vo svojom príspevku porovnal neporovnateľné, pretože „Pochod Krampus“ nebol za niečo a ani nebol proti niečomu, bola to akási atrakcia, istým spôsobom cirkusové číslo, všetko na pobavenie diváka. Čo to má spoločné s potlačením demokracie, nebodaj s potláčaním slobodnej vôle jednotlivca. Tvrdenia o porušovaní demokracie, … sú neprijateľné a neakceptovateľné. Keď niekto má záľubu v opere, ide na operu, ak inklinuje k repu, počúva a fandí napr. Egovi, iný zas pozerá futbal, atď.. Tvrdím, že všetky reči o tomto pochode boli zmesou mylných a zbytočných emócií.

  • provokater

   Ty si asi blogerku vôbec nepochopil.
   Ona vôbec netvrdila že pochod má niečo „spoločné s potlačením demokracie, nebodaj s potláčaním slobodnej vôle jednotlivca“. Ani netvrdila že samotným pochodom sa porušuje demokracia.
   Ona tvrdila niečo úplne iné. Tvrdila to, že presne tieto atribúty spĺňa jeho zákaz, teda nie pochod, ale že samotný akt jeho zákazu porušuje všetko to, čo tvrdíš.
   Dúfam, že už si ten rozdiel konečne pochopil.

  • Andrej Bolerazsky

   S prvou časťou úplne súhlasím, ale….
   Keď chcela ísť na atrakciu čertov (vysvetlenie pre dogmatikov: ľudí, prezlečených za čertov) a niekto to chcel zakázať na podklade úplných nezmyslov (protináboženský, či protikresťanský podtón, potláčanie kultúrnej identity a pod.) a demagógie, spustil agresívnu kampaň a poslanci tomuto nátlaku podľahli a nerozhodovali sa slobodne podľa svojho vedomia a svedomia (aspoň u niektorých si myslím, že to tak bolo). To je potláčanie demokracie. To keď Vám niekto odoprie možnosť slobodnej voľby na základe predsudkov a podsúvaného klamstva. V demokracii by sa nemalo by sa zakazovať niečo čo neporušuje zákony, splnilo všetko zákonné náležitosti, nepotláčalo nikoho práva ani slobodu, ani náboženské presvedčenie a ani nikoho (bez predsudkov) neuráža. Takáto akcia nikoho rozhľadeného predsa nemohla uraziť. Každý súdny a vzdelaný človek musel predsa vedieť, o čom tá akcia je. Že je to o neškodnej zábave a spestrení pomaly zaspávajúceho života Piešťan. Rozhľadení ľudia to vedeli dopredu, rozumní si uznajú chybu a už to teraz vedia a ľudia s predsudkami alebo fanatici si to neuznajú nikdy. Preto aj mňa rozhodnutie poslancov pod vplyvom hystérie a demagógie, výmyslov a nátlaku ľudí neznalých problematiky alebo rôznych fanatikov, šokovalo. Čakal som úplne inú mentálnu výbavu nášho zastupiteľstva a väčší prehľad v problematike. Akému nátlaku podľahnú nabudúce? Možno sa zľakli, či chceli zapáčiť, ale u mňa úplne stratili dôveru. Svojim rozhodovaním zato spravili síce nechcenú, ale geniálnu reklamu tejto akcii, ale za cenu poriadnej hanby. V Rakúsku a iných alpských krajinách budeme teraz asi na smiech. Neprekvapí ma, keď nejakí hostia z Rakúska budú v Piešťanoch zo srandy ukazovať Piešťancom „rožky“ (podobne ako pred rokmi ukazovali návštevníci Čachtičanom „kameru“, možno viete, čo tým myslím:-)))

X