Globálny beh Wings for Life zažili aj Piešťany, pozrite si fotografie

Do 8. ročníka Wings for Life World Run sa zapojilo 184 236 ľudí, z toho 2 000 na Slovensku. Na štarte pred piešťanským Domom umenia privítala v nedeľu 9. mája ambasádorka tohto podujatia Zuzana Vráblová 68 účastníkov.

Slovenka bola tretia najlepšia na svete

Spomedzi Piešťancov bol vo vekovej kategórii nad 60 rokov najlepší na Slovensku Eduard Kučkovský, ktorý zabehol 18,5 km. „Napriek zraneniu som neodolal. Bola to po veľmi dlhom čase príležitosť trochu si zasúťažiť,“ povedal po behu E. Kučkovský, držiteľ viacerých medailí z európskych i svetových bežeckých podujatí.

Najdlhšie bol na trati Matúš Kramárik, ktorý v Piešťanoch zabehol 45,77 km, vďaka čomu získal v celosvetovom poradí mužov 80. miesto a na Slovensku bol piatym najlepším účastníkom podujatia.

Nikolu Čorbovú, bežiacu na bratislavských Zlatých pieskoch, dobehlo virtuálne stíhacie auto na 48. kilometri a obsadila fantastické tretie miesto v globálnom poradí.

Spomedzi mužov na Slovensku najviac zabehol Taras Ivaniuta, takmer 55 kilometrov. Svetovými šampiónmi sa stali Švéd Aron Anderson (66,8 km) a Ruska Nina Zarina (60,2 km).

Virtuálna cieľová čiara, ktorá má podobu stíhacieho auta v aplikácii, dobiehala iba na Slovensku 2000 účastníkov. Do ôsmeho ročníka najväčšieho globálneho behu sa celosvetovo zapojilo 184 236 účastníkov zo 151 krajín. Aj vďaka tejto podpore sa nadácii Wings for Life podarilo vyzbierať 4,1 milióna eur. Každý jeden príspevok a štartovné putujú v plnej výške priamo na konto tejto neziskovej organizácie.

„Bol to veľmi príjemný deň. Všetci sme sa zišli, aby sme spolu s celým svetom podporili výskum liečby poranení miechy. Počasie nám prialo ako na objednávku a ľudí sprevádzal úsmev na tvári,“ zhodnotila podujatie wakeskaterka Zuzana Vráblová.

Každý ambasádor behal inde

Svetový charitatívny beh podporili aj slovenskí ambasádori. Každý síce bežal niekde inde, ale všetci do toho opäť vložili obrovskú radosť a nadšenie. Vodák Jakub Grigar si zabehol v Taliansku, pomedzi tréningy na majstrovstvách Európy. Kajakárka Jana Dukátová aj tento rok vyštartovala v Bratislave. Štefan Svitko sa do globálneho behu zapojil prvýkrát, štartoval na svojej domovskej motokrosovej trati v Žaškove a zabehol perfektných 27 km. Na ďalší ročník sa už teší aj tréner Maroš Molnár, ktorý štartoval v Bratislave a odbehol si takmer 20 km.

Pridali sa k nim aj ďalší ambasádori ako Matej Sajfa Cifra, Zuzana Vráblová, Gabriel Švajda, Zoltán Strcuľa, Patrik Čurila, Jakub Šiarnik, ale aj Marcel Hirscher, Sam Sunderland, Danny MacAskill, Andreas Goldberger a mnohí ďalší.

Wings for Life World Run sa každý rok beží v máji v rovnakom čase a na celom svete. V niektorých krajinách práve vychádza slnko, v iných sa beží potme, no vždy s rovnakou myšlienkou – bežať pre tých, ktorí behať nemôžu. Sto percent z každého štartovného poplatku a príspevku ide priamo neziskovej nadácii Wings for Life.

Tá už od roku 2004 podporuje výskumné projekty, ktoré hľadajú spôsob liečby poranenej miechy, aby tak pomohli miliónom ľudí odkázaných na invalidný vozík. V roku 2018 sa vedcom zo Švajčiarska podaril prelomový pokrok vo výskume, vďaka klinickej štúdii STIMO a za uplynulých 17 rokov podporila nadácia celkovo 239 projektov v 13 krajinách.

Od prvého behu v roku 2014 sa do Wings for Life World Run zapojilo 925 096 účastníkov, ktorí spoločne odbehli 9 034 954 km a na výskum liečby poranenej miechy pomohli vyzbierať 33,3 milióna eur.

Pozrite si fotografie z piešťanského Wings for Life World Run, ktorých autorom je Marek Kríž:

Text: Martin Palkovič Zdroj: Tlačová správa – Red Bull Foto: Marek Kríž