Kay Zeisberg: Winterovci riešili rovnaké problémy ako my


Warning: Illegal string offset 'alt' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 14

Warning: Illegal string offset 'caption' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 15

Warning: Illegal string offset 'sizes' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16

Warning: Illegal string offset 'large' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16
6
Inzercia

Za svoj knižný debut Mramorový palác získal nemecký hudobný publicista a divadelný dramaturg Cenu primátora. Po románe inšpirovanom fascinujúcim príbehom Ľudovíta Wintera venoval svoju druhú knihu jeho bratovi Imrichovi. Nazval ju Pán Luna.

banner mdd

Dozvedeli ste sa pri písaní svojho druhého románu o Piešťanoch niečo nové?

Áno, prišiel som k novým informáciám. Nastali isté zmeny, je tu menej nemeckých hostí, ale dopočul som sa, že veľa nového tu má vzniknúť – možno aj nové kúpalisko. Piešťany sú stále v pohybe.

Okrem toho som sa opäť naučil veľa nového o rodine Winterovcov. Napríklad, že Imrich Winter, ktorý je hrdinom môjho nového románu, sa stretol so slávnymi maliarmi. V tejto súvislosti som si vymyslel jednu epizódu, ktorá pracuje s historickými faktami. Imrich Winter, Alfons Mucha a Károly Mühlbeck sa stretnú pri archeologických prácach.

Ako je kniha postavená? Opäť sa v nej prelína súčasnosť a história ako v Mramorovom paláci?

Sú tam dve staršie dámy z Nemecka. Jedna je profesorka klavíru a druhá riaditeľka baletu. Sú priateľky, ale sú veľmi rozdielne. Podobne ako bratia Winterovci.

Ale hlavným hrdinom je Imrich Winter.

Áno, tieto dámy robia istú kulisu zo súčasnosti, ale hlavným hrdinom historickej časti je Imrich Winter. Pravdaže sa tam objavuje aj jeho brat, s ktorým mal veľa konfliktov. Ale v tomto románe ide hlavne o Imricha a jeho záľubu v umení a vede.

Bratov Winterovcov teda vnímate ako dva protipóly?

Sú veľmi rozdielni, ale znášajú sa. Ľudovít je veľký patriarcha. Chce, aby všetko sedelo. Imrich je zase veľmi elegantný a ochotný robiť kompromisy.

Venujete sa aj negatívnej stránke osobnosti hlavného hrdinu? Imrich Winter bol záletník a zrejme mal aj nemanželské deti.

Nevnímam to ako nič negatívne. V knihe je zmienka, že bol veľmi smutný z toho, že všetky jeho deti nemôžu vyrastať v rodinnom kruhu Winterovcov.

Na čo odkazuje názov románu Pán Luna?

Je to človek, ktorý veľa sníva a má rád divadlo. Aj preto som dal knihe tento názov. Možno viete, že inicioval výstavbu amfiteátra, ktorý je teraz zničený. Aktuálne je jeho rekonštrukcia tiež takým snom.

Kto všetko vám pri písaní knihy pomáhal?

Už pri prvom románe mi boli veľmi nápomocné zástupkyne rodiny Winterovcov Kristína Stankovská a Katka Fratríková. Daniela Gloss taktiež pomáha dlhodobo. Nie je to len o tom, že dostanem staré fotky alebo pozbieram v múzeu historické fakty. Pri svojom pobyte v Piešťanoch potrebujem aj istý druh manažmentu a predovšetkým kontakty.

Teraz som sa mohol stretnúť so študentami Fakulty cestovného ruchu Goethe Uni, ktorí budú v budúcnosti odborníkmi na cestovný ruch, podobne ako boli Winterovci.

Kniha by mala vyjsť na jeseň súčasne v nemčine aj slovenčine. Preložil ju Juraj Gigac a Kornel Duffek sa tentoraz postará o korektúru. Som veľmi rád, pretože je to precízny človek a má umelecké cítenie. Museli sme si k sebe nájsť cestu. Ja beriem veci, o ktorých píšem, trochu ľahšie.

Čomu ste sa venovali vo svojej prednáške študentom Fakulty cestovného ruchu?

Zameral som sa na spojenie ekonomiky a kultúry. Chcel som študentom objasniť, že mesto ako Piešťany nemôže fungovať bez prepojenia týchto dvoch oblastí. Preto pôsobia bratia Winterovci aj v súčasnosti veľmi moderne. Museli sa totiž vyrovnať s podobnými problémami ako my teraz – s nedostatkom peňazí, politickými intrigami… A preto je táto téma zaujímavá. Napriek tomu, že hovoríme o histórii, dotýkame sa aj súčasnosti.


Kay Zeisberg sa narodil v roku 1965 v Drážďanoch. Je absolventom Vysokej hudobnej školy Carla Maria von Webera. Pracoval ako javiskový a orchestrálny hudobník v drážďanskych divadlách. Neskôr sa venoval dramaturgii, produkcii, hudobnej a divadelnej kritike. Od roku 2001 je na voľnej nohe. Viacero rokov pôsobil na baltskom ostrove Hiddensee. Odvtedy spolupracuje ako hudobný dramaturg a umelecký poradca s maritímnym komorným divadlom Seebühne Hiddensee. Aktuálne žije a pracuje ako slobodný umelec v Lipsku.


 

Návrh obálky knihy Pán Luna: Imrich Winter v spoločnosti neznámej ženy, pravdepodobne manželky jedného z maharadžov, ktorí navštívili Piešťany

Návrh obálky knihy Pán Luna: Imrich Winter v spoločnosti neznámej ženy, pravdepodobne manželky jedného z maharadžov, ktorí navštívili Piešťany

Pýtal sa: Martin Palkovič Tlmočila: Daniela Gloss

Inzercia